Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms dažām dienām publicējām Pietiek lasītāja Hermaņa Juzefoviča jautājumus Valsts ieņēmumu dienestam un Finanšu ministrijai sakarā ar grozījumiem likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu". Šodien publicējam saņemtās atbildes, kas uzskatāmi rāda, kuru no šīm iestādēm vairāk interesē nodokļu maksātāju intereses un vajadzības.

Valsts ieņēmumu dienesta Sabiedrisko attiecību daļa:

"Nosūtām VID atbildes uz lasītāja rakstā uzdotajiem jautājumiem.

- Vai fiziskai personai darījumi ar vērtspapīriem vairāk kā trīs darījumi taksācijas periodā vai pieci un vairāk darījumi trijos taksācijas periodos, nereģistrējoties par saimnieciskās darbības veicēju, ir atļauti? Ja jā, tad kā interpretēt manis citēto likumu?

Nevēlamies piekrist rakstā minētajam apgalvojuma, ka nevienā likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” skaidrojumā nav minēts, ka vērtspapīru pirkšana/pārdošana biežāk kā trīs reizes vienā gadā vai 5 reizes trijos gados nav saimnieciskā darbība, jo, atbilstoši  likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”11.panta 1.4daļā noteiktajam, ienākumu gūšana  no kapitāla aktīvu atsavināšanas, tai skaitā no finanšu instrumentu atsavināšanas, nav klasificējama kā saimnieciskā darbība.

Tādējādi likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.panta 1.3daļā minētie kritēriji saimnieciskās darbības identificēšanai, attiecībā uz darījumu biežumu un gūtā ienākuma apmēru  nav attiecināmi uz darījumiem, kuros tiek gūts ienākums no finanšu instrumentu atsavināšanas. Tomēr minētais neliedz iespēju fiziskajai personai, ja tā vēlas, reģistrēties saimnieciskās darbības veicēja statusā saistībā ar tās darbībām, kas ir saistītas ar darījumiem ar finanšu instrumentiem.

Papildus minētajam vēlamies norādīt, ka fiziskajai personai ienākums no  kapitāla aktīvu atsavināšanas, t.sk., Finanšu instrumentu tirgus likumā minēto finanšu instrumentu atsavināšanas, ir apliekams ar iedzīvotāju ienākuma nodokli kā ienākums no kapitāla pieauguma. Minētajam ienākuma tiek piemērota 15% likme.

- Kur mums, ekonomiski aktīviem cilvēkiem, glabāt mums piederošos vērtspapīrus un kā tos papildināt, nepārkāpjot likumu un nemaksājot no mūsu viedokļa nepamatotu maksājumu 1309,08 EUR gadā?

Nodokļu aprēķināšanu reglamentējošie normatīvie akti neierobežo personas tiesības izvēlēties veidu, t.sk. uzņēmējdarbības formu, kādā tā veic darījumus ar finanšu instrumentiem."

Lelde Grīnvalde, Finanšu ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece:

"1. Jā, likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (turpmāk  - likums) 11.panta  1.4 daļa speciāli paredz iespēju, ka fiziskās personas ienākuma gūšana no kapitāla nav kvalificējama par saimniecisko darbību (neatkarīgi no darījumu regularitātes  un skaita), ja izdevumi, kas saistīti ar šā ienākuma gūšanu, nav atzīti par saimnieciskās darbības izdevumiem. Tādējādi personai atbilstoši likumam ir iespējams izvēlēties vienu no diviem veidiem, kā maksāt nodokli no regulārām darbībām ar vērtspapīriem. Viens variants - reģistrēt saimniecisko darbību un atzīt visus saimnieciskās darbības izdevumus, izmantojot iespēju pārnest saimnieciskās darbības zaudējumus, bet piemērot vispārīgo saimnieciskās darbības ienākumam noteikto likmi. Otrs variants - nereģistrēt saimniecisko darbību (kā to paredz likuma 11.panta 1.4 daļa), bet no kapitāla ienākuma (t.sk., vērtspapīru  atsavināšanas ienākumu) maksāt samazināto iedzīvotāju ienākuma nodokli (10% apmērā no procentiem un dividendēm, un 15% no kapitāla aktīvu atsavināšanas). Papildu informācija likuma 11.9 pantā Ienākuma no kapitāla noteikšana (kā nosaka kapitāla pieaugumu, kurš apliekams ar samazināto  iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi ).

 Likuma normas ir skatāmas kontekstā, jo likumā uzreiz pēc minētā normas  (likuma 11.panta  1.3 daļa) ir likuma 11.panta  1.4 daļa, kura nosaka iespējamos izņēmumus attiecībā uz 11.panta  1.3 daļas piemērošanu pasīva ienākuma gadījumā. Ienākums no vērstpapīriem likuma izpratnē ir pasīvs ienākums.

2. Personām, kuras tikai uzsāk darījumus ar vērtspapīriem, ir divi varianti. Pirmais, maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli no kapitāla pieauguma (nereģistrējot saimniecisko darbību), kā tas minēts atbildē uz 1.jautājumu. Savukārt, ja grib atzīt visus saimnieciskās darbības izdevumus, kas rodas, uzturot vērtspapīru kontus un aktīvi darbojoties  ar tiem, atzīt pamatlīdzekļu nolietojumu u.c. izmaksas (kas nav vērtspapīru iegādes izmaksas), un vēlas nodrošināt iespēju pārnest uz nākamajiem gadiem saimnieciskās darbības zaudējumu, tad persona var reģistrēt saimniecisko darbību Valsts ieņēmumu dienestā vai kļūt par individuālo komersantu. Par gūto ienākumu maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli un, ja ienākumi pārsniedz mēnesī minimālās algas apmēru, sākt maksāt arī valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas. Problemātiskāk ir atbildēt uz jautājumu, ja persona jau ilgstoši darbojas šajā jomā, jo ir iespējams, ka kādas pamatlīdzekļu nolietojuma izmaksas vai ar vērtspapīru pirkšanu un pārdošanu pastarpināti saistītas izmaksas tā (SIA līmenī) ir atzinusi par saimnieciskās darbības izmaksām, jo likuma 11.panta  1.4 daļa paredz, ka šo normu nevar piemērot, ja  izdevumi, kas saistīti ar šā ienākuma (no vērtspapīriem) gūšanu, ir jau atzīti par saimnieciskās darbības izdevumiem. Šajā gadījumā personai būtu jāvēršas Valsts ieņēmumu dienestā ar precīzu saimnieciskās darbības izdevumu atzīšanas vēsturisko aprakstu, lai saprastu, vai konkrētajā gadījumā tā var piemērot likuma 11.panta  1.4 daļu.

Jebkurā gadījumā viena fiziskā persona savu saimniecisko darbību, ja tās apmērs nav ļoti liels, var realizēt, arī nedibinot kapitālsabiedrību, bet reģistrējoties kā individuālais komersants vai Valsts ieņēmumu dienestā reģistrēts saimnieciskās darbības veicējs. Tādā gadījumā tai nebūs jāmaksā nodoklis no domājamā ienākuma valdes locekļiem."

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...