Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

„Vienotība” noslaukās un klusē?

Dainis Lemešonoks, īpaši Pietiek
15.02.2011.
Komentāri (23)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Stils, kādā Augusts Brigmanis noraidīja Vienotības vēl pat nenosaukto piedāvājumu Tiesībsarga amatam, līdzinās tēvišķīgi veiktam sitienam pa... Piemēram, pa saules pinumu. Ne jau aiz ļauna prāta, vien trakulīgajam jaunulim labu gribēdams – "Puika, atslābsti un nedari muļķības!" Apsteidzošais atteikums lika saprast: mīļie partneri, mēs jums dodam "brīnišķīgu iespēju paklusēt", ļaujam Vienotībai saglabāt formālo pirmdzimtību koalīcijā un neizskatīties pavisam nožēlojamai plašas publikas acīs – ja jūs pagūtu izvirzīt savu kandidātu, vai tiešām Valda Dombrovska valdībai vajadzētu turpmākās problēmas, ko radītu izaicinājums "Paši Ziniet, Kam"?

Visticamāk, incidents sakņojas tikai izbrāķētā kandidāta – Augstākās tiesas senatora un tās bijušā priekšsēdētāja Andra Guļāna personībā. Tā ir otrā vai pat trešā "sērija" stāstam par 9.Saeimas balsojumu, kurā 2009.gada rudenī Māris Vīgants netika apstiprināts par Augstākās tiesas tiesnesi. Viņa "izšūpotāji" toreiz tika apsūdzēti iztapībā Aivaram Lembergam, jo "pārāk jaunais un straujais" Administratīvās apgabaltiesas tiesnesis bija aizdomās turētajam Ventspils pilsētas galvam kā drošības līdzekli noteicis arestu un tāpēc ticis sodīts ar nobremzētu karjeru. Guļāns pēc tam Saeimai asi pārmeta politikānismu, turklāt viņš bija dedzīgs iepriekšējā ģenerālprokurora Jāņa Maizīša atbalstītājs atkārtotai ievēlēšanai. Vīganta izbalsošana bija tikai iesildīšanās pavisam skandalozam Saeimas balsojumam pret Maizīti, jo deputātu vairākums rīkojās pretēji publiskajiem solījumiem, un tas tika vērtēts kā Lemberga varenības demonstrējums un viņa uzvara.

Zaļo un zemnieku savienības pēkšņās simpātijas Saskaņas centra Tiesībsarga amata kandidātam man šķiet sasteigts manevrs, lai spiestu pie sienas valdības partneri: ja spītēsieties un kaitināsiet mūsu alma pater, sarīkosim jums pazemojumu visas tautas priekšā – kaut mēs brāļosimies ar kreisajiem, jums pēc tam nāksies domāt, kā pēc šīs "laulības pārkāpšanas" saglabāt koalīciju un savus sirdij tik tuvos amatus. Citos apstākļos ZZS iespringtu un pati pieteiktu kaut vai hipotētisku kandidātu, lai apliecinātu sabiedrībai, ka tā spēj valsts pārvaldē nosegt visu "laukumu", ne tikai dažas interešu sfēras.

Galvenais secinājums – Dombrovska pirmās koalīcijas laika "profesiju aizliegumu" prakse turpinās. Cilvēki, kuri neglaimojoši izteikušies par Lembergu vai citiem ZZS pīlāriem, šajā valstī var atdurties pret politiskām barjerām, un turklāt tas vairs nevienu nepārsteidz. (Varbūt bijušā Satversmes tiesas priekšsēdētāja Aivara Endziņa nevēlēšanās atkārtoti kļūt par SC kandidātu valsts galvas amatam ir arī skaidrojama ar to, nevis tikai ar cienījamo vecumu.) Problēma nesakņojas zaļzemnieku visatļautībā, bet gan premjera un trejpartiju nevarībā. Diskriminēto vienīgais mierinājums: viņi ir upuris, ko Vienotība ziedo uz budžeta konsolidācijas un latviskas valdības altāra. Daļēju nevēlamo personu sarakstu, šķiet, darīja zināmu pats zaļzemnieku virslīderis: "Mans piemērs rāda, ka pat pie ļoti intensīvas antilemberga kampaņas, kurā iesaistījās pat augstākās valsts amatpersonas, piemēram, Vaira Vīķe-Freiberga, visi premjeri, ģenerālprokurors, Augstākās tiesas priekšsēdētājs Guļāns un Satversmes tiesas priekšsēdētājs Endziņš, KNAB..., ir iespējams saglabāt pozitīvu sabiedrības attieksmi." (No Lemberga intervijas laikrakstam Neatkarīgā Rīta Avīze, 21.04.2010).

Tagad Vienotībai prātīgākais, bet reizē gļēvākais risinājums būtu izlikties, ka "nekas tāds" vispār nav noticis, ka tā nekādu Guļānu vispār nepazīst. Taču, ja pietiktu dūšas, trejpartijas varētu atspēlēties partnerim, vēl dedzīgāk atbalstot Jansonu, cildinot viņu kā Saeimu konsolidējošu kandidātu – iespējams, tieši tas dzītu ZZS sprukās un tiktu minstināties. Diez vai zaļzemnieku jūsma par SC izvēli ir patiesa, jo viņš tomēr ir "tumšais zirdziņš". Kā varu spriest, ZZS ne visai tīkama būtu Ingunas Sudrabas "nelāgā piemēra" atkārtošanās, kad agrāk bezzobaina iestāde un tās vadītājs iegūst autoritāti sabiedrībā, bet rada galvassāpes politiķiem, viņu patroniem vai klientūrai. (Sen aizmirsies, ka sākotnēji Valsts kontroliere dažam šķita vecā blēde, "Tautas partijas ieliktene no koruptīvās Parex bankas".)

Premjera komandai jāsaņemas, citādi abu partiju attiecības pārāk atgādina lomu spēli "dembelis & salaga". Es pat nebrīnītos, ja uz koalīcijas padomi Brigmanis ierastos, ģērbies no Dienvidparka varoņa Kenija mammas palienētā T-kreklā ar uzrakstu "I'm with stupid" un stātos blakus Dombrovskim, lai pozētu fotogrāfiem. Premjers (ar visiem saviem gandrīz astoņdesmit tūkstošiem plusu vēlēšanu biļetenos) un citi vienotībnieki izliktos, ka nesaprot tekstu.

FOTO - ZZS pārstāvis Raimonds Vējonis (no kreisās), Vienotības pārtsāvis Kārlis Šadurskis un Aivars Lembergs pērnruden valdības veidošanas sarunu laikā. (AFI)

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

21

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

FotoRedzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši ar ministra demisijas pieprasījumu. Tālis Linkaits sen vairs nav ministrs. Diemžēl, iedziļinoties problēmās. regulāri nākoties atdurties pret Linkaita ministrēšanas laika neizdarībām vai varbūt pat "ļaundarībām".
Lasīt visu...

21

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

FotoBet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas, visi tik iekļāvušies kroplībā, kas pasaulē valda šobrīd, bet drīz pāries, nevieni vienacainie ilgi nevar ķeipt. Un tie mūsu pusbērni, tās sniegpārslas, iekļauj katru kroplību, grib iekļauties lielā, lielā cancelēšanā, nav svarīgi, kurā, ka tik kancelēt.
Lasīt visu...

12

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

FotoPolitiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas notiek, ja publiska komunikācija ar iedzīvotājiem, skaidrojot konkrētu lēmumu, nepastāv, to slēpj, izvairās vai noslepeno ar birku “valsts noslēpums”? Pēdējais vispār LEGĀLI piesedz ļoti lielu korupcijas apmēru valsts iestādēs un politiķu darbībā, lai tos nevarētu tiesāt pēc likuma, jo šobrīd likums NEstāv pāri noziedzīgu un korumpētu ierēdņu, iestāžu un politiķu darbībām. Tikmēr mūs, parastos, met “būrī” par vienu nočieptu makaronu paku, jo gribējās ēst.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...