Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Maldās tie, kas uzskata, ka ar vakardienas lēmumu „atšūt” Saskaņas centru valdošās koalīcijas veidošana ir laimīgi beigusies un nu tik sāksies auglīgs, saskanīgs darbs Latvijas un tās sabiedrības labā. Patiesībā vēl viss tikai sākas.

Lieta tā, ka Latvijas vēlētājs vienmēr – nu, vismaz pēdējās trīs Saeimas vēlēšanās noteikti – ir bijis spējīgs partijas parlamentā savēlēt patiesi ģeniāli. Ģeniāli tādā ziņā, ka racionāli sarēķināt frakciju skaitlisko sastāvu, lai parlamentā maksimāli grūti būtu izveidot viendabīgu un strādātspējīgu koalīciju, ir gandrīz neiespējami, - bet vēlētājs jau atkal un atkal ar to lieliski tiek galā.

Paskatieties paši uz pašreizējo skaitlisko salikumu. Būtu gan Vienotībai, gan Saskaņas centram katram pa kādiem pieciem mandātiem vairāk, - un būsim nu reālisti: ņemot vērā visu līdz šim Vienotības demonstrēto vibrēšanu šajā jautāumā, nebūtu nekādu šaubu, ka tieši viņi arī veidotu koalīciju. Visiem varētu pārliecinoši iebāzt degunā, ka, lūk, vēlētājs šīs divas partijas/apvienības ir atbalstījis vienkārši superpārliecinoši, turklāt Vienotība mierīgi varētu atļauties dažus nacionālajā jautājumā īpaši kaismīgus dezertierus.

Būtu daži mandāti mazāk vai vairāk Visu Latvijai ar tās TB/LNNK piekabi, aina tāpat būtu daudz skaidrāka. Pirmajā gadījumā viņiem nekavējoties piekārtu absolūti nelabojamu ekstrēmistu birku, un ar tādu viņi pilnīgā nolemtībā opozīcijā pavadītu nākamos četrus gadus; savukārt otrajā gadījumā ar viņiem jau būtu jārēķinās pa īstam, - jo tad attiecīgi mazāk mandātu būtu Vienotībai un ZZS, kuriem attiecīgi trešais partneris būtu nevis vēlams, bet vienkārši nepieciešams.

Kaut ko ļoti līdzīgu var teikt arī par ZZS, - būtu viņiem daži mandāti vairāk, būtu skaidrs, ka nekas vairāk divu partiju koalīcijai kopā ar Vienotību arī nav nepieciešams; daži mandāti mazāk – un jau atkal Vienotības laulāšanās ar Saskaņas centru būtu no politisko matemātiķu – shēmotāju viedokļa būtu loģiskākais risinājums.

Taču vēlētājs organizatoriski matemātiskajā jomā ir bijis ģeniāls – un skaitļi jebkurā to kombinācijā nodrošina arī turpmāku gandrīz permanentu jezgu un jautrību. Spriediet paši.

Izveidojoties tikai divu partiju – Vienotības un ZZS – koalīcijai ar tās gauži niecīgo vairākumu, ir skaidrs, ka no vienas puses to graus Aivara Lemberga nebeidzamās vēlmes, kas dažādiem „lietussargiešiem” agri vai vēlu piegriezīsies, no otras – Andra Šķēles un Co. neapšaubāmi izcilie talanti citu frakciju graušanā, no trešās – pašas Vienotības iekšējo frakciju savstarpējā ēšanās (jo jau tagad skaidrs, ka kāroto amatu visiem nepietiks), no ceturtās – objektīvā nepieciešamība pieņemt visus tuvāko mēnešu pat ne smagos, bet vienkārši briesmīgos lēmumus. Un – jebkurā mirklī formālais vairākums var pārvērsties faktiskā mazākumā.

Neko uz labo pusi nemainīs arī Visu Latvijai-TB/LNNK piesaistīšana. Pirmkārt, arī šī apvienība jau ir parādījusi, ka tāpat ir gatava vajadzības gadījumā viegli pašķelties – Roberts Zīle to publiski ir pateicis pietiekami nepārprotami, un traucē faktiski tikai apstāklis, ka TB/LNNK pārstāvju pāris mandātiņi ir tikpat kusli kā viņu pārpalikušās spējas vēlētāju prātu aizraušanā.

Taču vēl jau ir arī „otrkārt” un „treškārt” – gan tas, ka apvienības piesaistīšana konkurenci uz tik vajadzīgajiem amatiem vēl saasinās, gan tas, ka, protams, šie cilvēki pilnīgi noteikti būs parlamenta „sliktie zēni”. Labi tas vai slikti no nacionālās un visādu citādu valstu viedokļa – par to var strīdēties, taču skaidrs, ka pēc parlamentā līdz šim vispārpieņemtajiem spēles noteikumiem vismaz kādu laiku viņi nedarbosies vis. Un tātad – pārsteigumi iespējami vai ik brīdi, tas nu ir pilnīgi droši.

Un vēl viena lieta, kas jāņem vērā, - lai nu kāda būtu jaunās Saeimas matemātika, skaidrs, ka nekādas ārkārtas vēlēšanas gan nedraud: savēlētie kungi un dāmas jau ļoti pārliecinoši ir demonstrējuši, ka viņiem nav šaubu – agri vai vēlu, bet tieši šajā Saeimā viņi tiks pie kārotā, un nav viņu plānos mēģināt palūkoties, vai ārkārtas vēlēšanās nesanāktu kas labāks. Vienīgais izņēmums varētu būt šo vēlēšanu totālie zaudētāji no Labās Latvijas, - bet neizskatās, ka Saeimas „mažori” iedomāsies piešķirt viņiem šādu iespēju.

Ar vārdu sakot, kā jau teicu, - viss vēl tikai sākas.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

21

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

FotoRedzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši ar ministra demisijas pieprasījumu. Tālis Linkaits sen vairs nav ministrs. Diemžēl, iedziļinoties problēmās. regulāri nākoties atdurties pret Linkaita ministrēšanas laika neizdarībām vai varbūt pat "ļaundarībām".
Lasīt visu...

21

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

FotoBet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas, visi tik iekļāvušies kroplībā, kas pasaulē valda šobrīd, bet drīz pāries, nevieni vienacainie ilgi nevar ķeipt. Un tie mūsu pusbērni, tās sniegpārslas, iekļauj katru kroplību, grib iekļauties lielā, lielā cancelēšanā, nav svarīgi, kurā, ka tik kancelēt.
Lasīt visu...

12

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

FotoPolitiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas notiek, ja publiska komunikācija ar iedzīvotājiem, skaidrojot konkrētu lēmumu, nepastāv, to slēpj, izvairās vai noslepeno ar birku “valsts noslēpums”? Pēdējais vispār LEGĀLI piesedz ļoti lielu korupcijas apmēru valsts iestādēs un politiķu darbībā, lai tos nevarētu tiesāt pēc likuma, jo šobrīd likums NEstāv pāri noziedzīgu un korumpētu ierēdņu, iestāžu un politiķu darbībām. Tikmēr mūs, parastos, met “būrī” par vienu nočieptu makaronu paku, jo gribējās ēst.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...