Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Skaidrojošā vārdnīca sniedz šādu jēdziena “terorisms” definīciju - starptautiski neatzītu cilvēku vai cilvēku grupu noziedzīga darbība, kas grauj starptautisko kārtību, starptautisko attiecību stabilitāti, apdraud valsti, atsevišķu personu vai kādu cilvēku kopu.

Savā iepriekšējā rakstā, kas bija veltīts grupējuma “Vagner” aktivitātēm Baltkrievijā, kā vienu no versijām minēju Kremļa iebiedēšanas taktiku, kas vērsta, pirmkārt, pret tām valstīm, caur kurām tiek piegādātas militārās kravas Ukrainai. Turpat arī piezīmēju - modrību zaudēt nedrīkst.

Pēdējo dienu notikumi rāda, ka tam ir pamats. Polijas valdības rīcībā ir nonākusi informācija par to, ka Polijas robežas virzienā ir nosūtīta daļa no Baltkrievijā dislocētiem vāgneriešiem. Savukārt cilvēktiesību aizstāvis Vladimirs Osečkins, balstoties uz insaideru informāciju, apgalvo, ka „Vagner” militārais komandieris un atvaļinātais Krievijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes speciālo uzdevumu spēku virsnieks Dmitrijs Utkins ir sācis vervēt savus bijušos dienesta biedrus. Osečkina interviju ukraiņu blogerim par šo tēmu var noskatīties šeit: https://youtu.be/MgvyFfVZi3Y.

Kādi varētu būt iespējamie scenāriji provokācijām ar vāgneriešu dalību? Viens no tiem – bēgļu faktors. Ja iepriekšējo reizi, mēģinot radīt saspīlējumu pie robežas ar Poliju, baltkrievu robežsargi pieveda ar pašizgāzējiem akmeņu kravas, ar ko bēgļi apmētāja poļu robežsargus, tad šoreiz tie var būt civilās drēbēs pārģērbušies, ar noslēptiem šaujamiem bēgļu pūlī iemaisījušies vāgnerieši. Ko darīs poļi, ja no šī pūļa, kur noteikti būs arī sievietes un bērni, atskanēs mērķtiecīgi šāvieni?

Polija ir uzcēlusi 200 km garu un 5m augstu metāla žogu gar robežu ar Baltkrieviju. Ar atbilstošām iemaņām to saspridzināt nesagādās grūtības. Kur bēgļi būs ņēmuši spridzekļus vai prettanku grānātmetējus? Droši vien nopirkuši Vojentorgā. Ja jau vietējie “vatņiki” Krimā varēja iegādāties vietējā veikalā bruņumašīnas, kā to apgalvoja Putins, tad ar tādiem niekiem kā trotils, detonatori un prettanku granātmetēji ir pilni Minskas veikali.

Otrs scenārijs - vāgneriešu iefiltrēšanās Polijā vai Baltijas valstīs ar mērķi ieņemt kādu stratēģisku objektu, piemēram, atomelektrostaciju vai, ja būs sagaidāms pienācīgs vietējās “vates” atbalsts, mēģināt nodibināt “Daugavpils” republiku vai ko tamlīdzīgu. Kā to apgalvo Osečkins, un tam nevar nepiekrist, tad dokumentu sagādāšana legālai iekļūšanai NATO dalībvalstīs nebūtu problēma, tā ka pasākums noteikti būtu zem KF specdienestu kontroles.

Vienā no savām pēdējām intervijām saistībā ar šo tēmu NBS komandieris Leonīds Kalniņš apgalvoja, ka Latvijas spēka struktūras ir gatavas jebkuram scenārijam un par plānotajiem pasākumiem publiski netiek ziņots saprotamu iemeslu dēļ. Tam piebalso arī Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs Jānis Dombrava. Gribētos ticēt, ka tas tā arī ir.

Un tagad lai kāds mani pārliecina, ka šeit aprakstītās darbības no Baltkrievijas teritorijas, ja tādas tiešām notiks, neatbilst jēdzienam “terorisms”, turklāt terorismam ar ķīlnieku sagrābšanu, kur ķīlnieku lomā ir bēgļi. Labu piemēru, kā jācīnās gan ar teroraktu izpildītājiem un organizētājiem, gan ar viņu ideoloģiskajiem iedvesmotājiem, sniedz Izraēla, - nekādu tur tiesvedību, subjekts tiek izsekots un fiziski iznīcināts, turklāt īpaši nesatraucoties, ko kāds pateiks pat tad, ja šis kāds ir tavs galvenais sabiedrotais.

Poļiem šodien ir vai tuvākajā laikā būs tehniskas iespējas pielietot šo Izraēlas taktiku. Šī gada maijā poļi saņēma no ASV pirmās piecas HIMARS palaišanas iekārtas no 18 pasūtītajām. 2019.gadā Polija pasūtīja ASV ATACMS munīciju - ballistiskās raķetes ar darbības rādiusu 300 km, kas tiek palaistas no HIMARS. Tas nozīmē, ka ar trāpījuma precizitāti +/-3m var tikt sasniegta Lukašenko rezidence Minskā, K.Marksa ielā 38.

Baltkrievijas pretgaisa aizsardzības spēku rīcībā ir vairāki desmiti kompleksi S-300 un četri BUK divizioni. Ir nopirkti arī S-400, bet precīzas informācijas par to skaitu nav. Ka apgalvo krievi, tad S-400 var pārtvert ballistiskos mērķus. Iespējams, ka tā, bet viss atkarīgs no šo iekārtu skaita pie konkrētā objekta un pārtveramo raķešu skaita. Kā ir izteicies krievu militārais eksperts Mihails Hodorjonoks, kas pats dienējis pretgaisa aizsardzības spēkos, tad labākais veids, kā paglābties no ATACMS, ir iznīcināt to palaišanas iekārtas vai pārvietot frontes līniju 300 km tālāk.

Jebkurā gadījumā, ja vienlaicīgi pa vienu mērķi tiks raidītas trīsdesmit ATACMS raķetes, tad pārītis jau noteikti šo mērķi sasniegs. Jāpiezīmē, ka Polijas pasūtīto 5.paaudzes iznīcinātāju F-35 ražošana Lockheed Martin uzņēmumos norit pilnā sparā un pirmos eksemplārus tiek plānot saņemt jau nākamgad. Kopā paredzēts piegādāt 32 līdz 2030.gadam.

Ja pierobežā Lukašenko un Kremļa kopīgi plānoto provokāciju rezultāta ies bojā kaut viens polis, tad konsekvences no tā Baltkrievijas diktatoram ir jāizjūt uz savas ādas. Kāds pateiks - Lukašenko ir valsts vadītājs, un Baltkrievija nav nevalstiska teroristiska organizācija. Pirmkārt, neredzu starpību, ja kāda valsts piekopj terorismu. Otrkārt, Lukašenko ir neleģitīms valsts vadītājs, kas sagrābis varu, viltojot vēlēšanu rezultātus un apspiežot protestus.

Kāds cits pateiks - Baltkrievija ir Krievijas sabiedrotais, un Krievijas militārā doktrīna paredz iespēju vienpusēji pielietot kodolieročus, ja pastāv eksistenciāli draudi tai vai tās sabiedrotajiem. Pirmkārt, apdraudējums Lukašenko veselībai nenozīmē eksistenciālus draudus Baltkrievijai. Otrkārt, ja Putins būtu gatavs pielietot kaut vai taktiskos kodolieročus, tad sen jau to būtu izdarījis Ukrainā. Acīmredzot ir saņēmis ļoti pārliecinošu brīdinājumu no ASV. Treškārt, Kremlis Lukašenko vietā labprāt redzētu kādu, kas būtu vieglāk vadāms, tāpēc domāt, ka Putinu satrauc Baltkrievijas diktatora veselības stāvoklis, nav pamata. Un beidzot, ņemot vērā to, ka Krievija ir pamatīgi iestrēgusi Ukrainā un meklē visas iespējas, lai sāktu sarunas, uzskatīt, ka tā sniegs militāru palīdzību savam vasalim gadījumā, ja tas iesaistīsies konfliktā ar NATO dalībvalsti, nenākas.

Ja runa par Baltkrievijā izvietotajiem taktiskajiem kodolieročiem, ja tādi tur tiešām ir, tad kontrole pār tiem ir un būs Maskavā, un, pat ja tie Baltkrievijā nonāks vāgneriešu rīcībā, tad no tiem vairāk jēgas nekā no parastiem dzelžiem nebūs, tā kā aktivizācijas kodi paliks Kremlī. Lukašenko nav muļķis un visu to labi saprot, tāpēc joprojām uzskatu, ka vāgneriešu aktivitātes un spēlītes ar kodolieročiem ir iebiedēšanas pasākums, tomēr tas nenozīmē, ka nav jābūt gatavam sliktākam scenārijam.

* Literārs pseidonīms

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

12

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

FotoAr nelabu sajūtu sekoju medijos publicētajām ziņām par Zolitūdes traģēdijas tiesvedību. Esmu būvinženieris, absolvējis Venecuēlas Centrālo universitāti, un man ir Kārnegija un Melona Universitātes (ASV) maģistra grāds būvinženierijā (ar iespējami augstāko atzīmi).
Lasīt visu...

21

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

FotoANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti publiskajā sektorā, bet labākā proporcija esot Austrijā – 4%. Ieliku šo ziņu Twitter, un tas sāka vārīties. Esot sajaukti āboli ar bumbieriem, un vispār, kas tā tāda par organizāciju?
Lasīt visu...

12

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

FotoŠis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts! Mēs runājām, aicinājām apstāties un pārtraukt LATVJU TAUTAS iznīcināšanas politiku. Taču viss veltīgi. Jūs nevēlējāties mūs sadzirdēt, ieklausīties un saprast - PIETIEK! Tad runāsim citā "valodā" ! Jums saprotamajā!
Lasīt visu...

21

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

FotoSaistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra un hibrīdkara apdraudējuma apstākļos steidzami izvirzot “partnerības” likumprojektu pieņemšanu, paužam savu nostāju.
Lasīt visu...

21

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

FotoMēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu.
Lasīt visu...