Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jau gandrīz gadu enerģētikas uzņēmumi piedzīvo satraukumu, skatoties uzņēmumu peļņas zaudējumu aprēķinā. Satraukums ir nevis bailes, bet gan prieks par uzņēmumu izciliem finanšu rezultātiem. Valsts akciju sabiedrība Latvenergo (attēlā – uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čaksre) varēs pienest valsts kasei rekordlielas dividendes, kas būs iegūtas, sekmīgi darbojoties ierobežota tirgus situācijā.

Tas jau nav noslēpums, ka ar enerģijas avotiem nabadzīgajā apgabalā - Latvijā un Lietuvā - elektrības cenu nosaka Latvenergo piedāvājumi, kas ir balstīti uz gāzes iepirkumu rezultātiem. Varam tikai nojaust, par kādu cenu Latvenergo ir iepircis gāzi TEC vajadzībām, paskatoties Rīgas Siltuma rēķinos.

Visu vasaru Latvenergo ieguva rekordpeļņu, jo bija sistēmas ierobežojumi tirdzniecībai ar Igauniju. Igaunija rekonstruēja līniju no Tartu uz Valmieru, kas samazināja jaudas plūsmu no Igaunijas. Pats brīnišķīgākais ir tas fakts, ka šī līnija tiks rekonstruēta no Latvijas puses vēl divus gadus. Šoreiz to veiks slavenais Augstsprieguma tīkla uzņēmums. Tātad vēl divas vasaras Latvenergo droši varēs diktēt cenu Lietuvas Latvijas reģionā! Tas arī parāda to, cik draudzīgi uzņēmumi realizē starpvalstu projektus!

Protams, Augstsprieguma tīklam ir vienkāršāk segt savus zaudējumus, paaugstinot pārvades tarifu. Bet akcionāram ir augstāki mērķi, jāpapildina valsts kase ar lielākiem ieņēmumiem, lai dāsnāk varētu dalīt pabalstus nākošajiem vēlētājiem.

Peļņas līderis ir jau Latvenergo, kurš darbojas ar lozungu - pārdod mazāk, bet dārgāk! Zaudējot klientūru mājsaimniecību pusē, Sadales tīkls (ST) saņem akcionāru (Latvenergo) uzdevumu pārstrādāt tarifu tā, lai gūtu lielāku peļņu un ierobežotu gribētāju skaitu uzstādīt saules paneļus.

Kur vēl labāka doma - iekasēt par saules saražoto kWh trīskāršus maksājumus! Ražotājs maksā ST par nodoto tīklā enerģiju, tad patērētājs maksā par to pašu kWh par piegādi (īstenībā tas elektrons aizskrien uz kaimiņu mājām, kas atrodas blakus saules stacijai), un tad ražotājs ziemā maksā par atpakaļatdoto kWh. Kopā ST iekasē 3 reizes par 1kWh. Ja tas ir 4 centi, kaut kā var pieciest, bet, ja 23 centi, tad rodas jautājums, vai ir jēga ražot NETO sistēmā?

Papildus ST vēl iekasē mistisku maksājumu - 74EUR par saules paneļu pieslēgšanu tīklam, kaut gan lietotājs ir jau iegādājies pieslēgumu atbilstoši savām vajadzībām 16A vai 25A. Sadales tīklam ir pienākums šo ampēru robežās pārvadīt enerģiju abos virzienos, bet nevis papildus iekasēt saules nodokli! Bet vasarā samazinās sadales un pārvades elektrības daudzums, tāpēc lietderīgi būtu paaugstināt fiksēto maksājumu patērētājiem. Skaista shēma, ja tikai cilvēki nesāktu celt trauksmi.

Šajā gadījumā iedarbojas mehānisms – akcionāri neko nezināja, un abas valdes izstrādāja tarifu patvaļīgi. Pieņemsim, ka tauta tam notic. Tad rezultātā būtu jāatlaiž abas valdes, jo tās nav rīkojušās kā rūpīgs saimnieks un sagatavojušas graujošus ekonomikai tarifus, akcionāram nezinot!

Otrkārt, valdes ir rīkojušās, paklausot akcionāru rīkojumam. Tātad valdes ir darbojušās kā roboti, nesaprotot, kādas sekas ekonomikā varētu izraisīt tik krass enerģijas pārvades un sadales tarifa pieaugums. Izskatās, ka visus šos Latvenergo, Sadales tīkla un Augstsprieguma tīkla (AST) uzņēmumus steidzamības kārtā vajadzētu pārbaudīt Valsts kontrolei! Īstenībā jau SPRK šos tarifus vajadzēja pat nepieņemt, bet, kā jau mēs visi zinām, šāda sastāva regulators pagaidām tikai apstiprina tarifus, īpaši neiedziļinoties kalkulācijā! SPRK lozungs: saskaņo tarifu šodien, rīt varētu būt par vēlu!

Gribas uzdot jautājumu Guntai Jēkabsonei (AST valdes priekšsēdētājai). Kad viņa stājās amatā, viens no paziņojumiem bija - lai nepaaugstinātu tarifus, vajag paaugstināt patēriņu! Vai šāda veida tarifu paaugstināšana palielinās patēriņu? Kādus pasākumus AST veic, lai samazinātu zudumus Kurzemes loka līnijā, kas ir tikai 10% noslogota?

Savukārt Sadales tīkls varētu paskaidrot, kādā veidā pārvada mazās ģenerācijas saražoto elektrību un kāpēc iekasē trīskāršo tarifu par vienu saražoto kWh?

Jautājums Ekonomikas ministrijai - kāda ir plānota saražotā kWh cena topošajos vēja parkos, ko attīstīs Latvenergo un Latvijas Valsts mežu uzņēmums Latvijas vēja parki? Ja viens enerģijas ražotājs dominēs tirgū gan fosilo, gan atjaunojamo resursu elektroenerģijas ražošanā, vai būs sagaidāms elektrības cenas samazinājums?

Pagaidām valsts kapitālsabiedrības valdes risina jautājumus, kas ir saistīti ar skaistuma kopšanu un stilu, kā arī risina jautājumus, kā iepirkt sev vēlamos transportlīdzekļus, izmantojot valsts uzņēmumu resursus, bet enerģētikas neatkarības jautājumu risināšana paliek sekundārs jautājums!

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nākamā gada budžets ir vienkārši papīrs bez sasaistes ar realitāti

FotoAr budžetu lielos vilcienos ir tā, ka tas nav izpildāms - balstīts ekonomikas izaugsmes prognozēs, kas uz šo brīdi jau jāsamazina (pēc trešā ceturkšņa datiem, kas rāda spēju neprognozētu IKP sarukumu).
Lasīt visu...

13

Labdien, Andrej Upīt!

Foto- Labdien, Andrej Upīt! - Sveicināta! - Neērti teikt, bet Tevi grib sagriezt trīs daļās. Kaut gan latvietis jau biji! Valodu noturēji, bet, eh, - nepareizais viedoklis un partija! Tā ka - trīs daļās un miers mājās!
Lasīt visu...

6

Likumi ir rakstīti arī ministriem

FotoPēdējos gados Latvijā arvien vairāk iesakņojas tiesiskai valstij nepieņemamā pārliecība, ka augstas ranga valsts amatpersonas var pieņemt citas personas skarošus prettiesiskus lēmumus bez kādām negatīvām sekām sev pašiem. Tomēr neatkarīgi no politiskās atbildības un tā, ka kaitējums nodarīts, veicot amata pienākumus, jebkurš par savu rīcību ir atbildīgs likuma priekšā. Citējot senos romiešus: Dura lex, sed lex – Likums ir skarbs, bet tas ir likums.
Lasīt visu...

12

Par Ievu Raubiško, kura neaizgāja no Omelas

FotoStāstā "Tie, kas aizgāja no Omelas" Ursula Le Gvina apraksta utopisku sabiedrību, kas dzīvo pārtikušu, drošu un skaistu dzīvi. Omelas iedzīvotāji paši pārvalda savu pilsētu, tur nav karaļu, nav vergu, visi ir vienlīdzīgi. Taču šai dzīvei ir cena. Lai omelieši varētu labi dzīvot, kādam ir jācieš. Šis kāds ir mazs bērns – izsalcis, netīrs, pusjucis un ieslodzīts skapī, kur tam mūžīgi jāpaliek, lai Omelas iedzīvotāji varētu iet savās ikdienas gaitās un svinēt svētkus.
Lasīt visu...

12

Neēdušais paēdušo neinteresē

FotoParalēli daudzām citām, jau ierastām ziņām, ka valsts budžetā nav atrasts finansējums vienai, otrai vai trešajai lietai, kas visai sabiedrībai vai noteiktām tās daļām ir akūti svarīgas, šonedēļ jau atkal lasām kārtējās ziņas, kas politiķu un ierēdniecības sausajā valodā skan visai bezpersoniski un sausi – naudas nav, neprasiet.
Lasīt visu...

21

Runa Valsts valodas dienā: lūdzu, iztaisnosim muguras!

FotoSveicināti, labi ļaudis! Šodien svinam Valsts valodas dienu. Vai tā būtu nejaušība, ka “Valsts valoda Latvijas Republikā ir latviešu valoda?”. Vai tā būtu nejaušība, ka šie vārdi Satversmes 4. pantā nostiprināti pirms 26 gadiem Veļu laikā? Veļu laiks izrādījies zīmīgs vairākkārt — gan pirms 825 gadiem mums pieteiktais krusta karš, gan okupantu pūliņi Saules kaujā izrādījušies veltīgi. Latviešu tautas dievestība joprojām ir dzīva.
Lasīt visu...