Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Vadība balsts sociālās aprūpes centrā (VSAC) Zemgale¸ kura filiālēs vienu pēc otra atklāja Covid-19 perēkļus un uzliesmojumus, uzskata, ka tā ir pietiekami kompetenta, lai izvēlētos, ko aicināt uz sarunu procedūru Covid-19 eksprestestu piegādei, un tai nav vēlmes vadīties pēc citu iestāžu veikto iepirkumu pieredzes, lai atrastu lētākos testus starp atbilstošajiem. Līdz ar to sarunu procedūrā VSAC Zemgale ir iegādājies vienus no dārgākajiem eksprestestiem.

25.janvārī VSAC Zemgale izsludināja sarunu procedūru eksprestestu iegādei Covid-19 infekcijas slimības noteikšanai VSAC Zemgale darbinieku vajadzībām. Piegādāt testus sarunu procedūrā aicināja tikai divas firmas – SIA Roche Latvija un SIA MS Hansa, lai gan īsi pirms tam eksprestestu iegādi konkursa kārtībā veica Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, kurai pieteikumus iesniedza veseli 12 piegādātāji.

Tomēr VSAC Zemgale netērēja laiku un enerģiju apzināt visus iespējamos piegādātājus, bet uzaicināja tikai divus. Lai gan iepirkumam bija strikti noteikumi, kādi testi jāpiegādā un kādām kvalitātēm tiem jāatbilst, tomēr VSAC Zemgale vadība izlēma, ka pati noskaidros, kuri piegādātāji piedāvā visatbilstošākos testus, un tos arī uzrunāja.

Kā skaidro VSAC Zemgale direktors Kristaps Keišs, esot veikta tirgus izpēte, kurā secināts, ka šādus eksprestestus piedāvā vairāki uzņēmumi, kuriem jau sākotnēji iztrūkstot kvalitatīva informācija par testu izcelsmes valsti, atbilstošiem kvalitātes kritērijiem (testa modelis atrodams Eiropas komisijas Covid-19 diagnostisko testu datubāzē, atsauces uz neatkarīgi veiktu pētījumu, atbilstība Eiropas komisijas ieteikumam (ES) 02020/1743 un Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas sniegtajām rekomendācijām attiecībā uz SARS-CoV-2 antigēna noteikšanas testa izvēli un izmantošanu u.c.

“Uz sarunu procedūru tika aicināti pretendenti, par kuriem bija iegūta pilnīgāka un atbilstoša informācija. Atbilstoši izstrādātajai tehniskai specifikācijai pretendentu iesūtītie piedāvājumi tika izvērtēti, un tika noteikts procedūras uzvarētājs, kuram tika piešķirtas līguma slēgšanas tiesības,” apgalvo K. Keišs.

Formāli vadoties pēc likuma, VSAC Zemgale bija tiesības veikt sarunu procedūru. Lai izvērtētu, vai šī sarunu procedūra ir veikta pamatoti, būtu jāuzsāk padziļināta izpēte jeb resoriskā pārbaude, skaidro Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) sabiedrisko attiecību speciāliste Samanta Krieva.

“Kā norādīts publicētajā noslēguma ziņojumā, sarunu procedūra tiek veikta saskaņa ar Publisko iepirkumu tikuma 8.panta septītās daļas 3.punktu, proti, pasūtītājam neparedzamu ārkārtas apstākļu rezultātā  objektīvi radusies situācija, kuri steidzamības nav iespējams  piemērot citu iepirkuma procedūru. Sarunu procedūra bez publicēšanas dod iespēju pircējiem preces un pakalpojumus iegādāties īsākajā iespējamajā laikā un pircēji var tieši vest sarunas ar potenciālo darbuzņēmēju vai darbuzņēmējiem un nav spēkā ne prasības par publicēšanu, ne laika ierobežojumi, ne minimālais aptaujājamo kandidātu skaits, ne arī citas procedurālas prasība,” skaidro S. Krieva.

Vienlaikus viņa norāda, - tomēr jāņem vērā, ka Covid-19  krīzes situācijā sarunu procedūra ir iespējama, ja ir neplānoti un ātri nepieciešams konkrēts pakalpojums vai preces, lai novērstu Covid-19 infekcijas izplatību vai radītās sekas. “Attiecīgi pretendentu skaits un arī piedāvātās cenas var atšķirties atkarībā no vairākiem apstākļiem, tai skaitā no tā, cik steidzams ir konkrētais iepirkums un kāds ir piegādes apjoms u.tml.,” skaidro IUB pārstāve.

An error has occured