Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Saņēmu zvanu no Lietuvā reģistrēta telefona numura. Zvanītāja apgalvoja, ka pārstāv finanšu noguldījumu konsultācijas firmu. Interesējās par manu finansiālo stāvokli, vai man ir vēlme nopelnīt, vai pieejams dators un internetbanka. Stāstīja par biržu, par kroņavīrusu, ka pasaules bagātākie cilvēki arī pelna biržā. To, ka tie ir krāpnieki, sapratu jau no paša sākuma un tēloju lētticīgo, principā gribēju izzondēt, kā tas notiek. Ierakstīju telefonsarunas.

Krāpnieks vīrietis piedāvāja no interneta ielādēt datora attālinātai vadīšanai paredzētu programmu AnyDesk. Palaidu šo programmu uz tīras virtuālās mašīnas caur VMWare Workstation. Iedevu nepieciešamos piekļuves datus un vēroju krāpnieka darbošanos manis izveidotajā smilšu kastē.

Visupirms tika ielādēts Google Chrome web brauzeris. Man kā galīgai "tējkannai" nekas cits par veco Internet Explorer 8 nebija. Tālāk tika izveidots Gmail konts manis izdomātajai identitātei. Ar šo svaigo Gmail notika piereģistrēšanās safecurrency.com kriptovalūtas maiņas lapā. Paralēli notika reģistrācija scmconsulting.net "biržas" lapā.

Visam pa vidu krāpnieks cītīgi pūlējās saprast, kādēļ nestrādā daudzas lapas ar manu novecojušo Windows7 SP1 instalāciju. Kad bija izveidoti un apstiprināti vajadzīgie konti, man palūdza ieiet manā interneta bankas lapā, ievadīt datus no kodu kalkulatora un veikt 500EUR naudas pārskaitījumu. Šeit arī apstājos, atklāju kārtis un parādīju, kurš ir palicis jaņos.

Shēma ir labi atstrādāta, viss, kas ir nepieciešams, - lai cilvēks atļauj piekļūt savam datoram caur speciālu programmu un apstiprina maksājumu internetbankā. Pārējos tehniskos sīkumus neprasmīgā lietotāja vietā veic pats krāpnieks pēc jau pārbaudītas shēmas, aizņem tas ne vairāk par pusstundu.

Tālāk ir divi scenāriji - vai nu pārskaitītā nauda tiek samainīta pret bitkoiniem un pazūd bitkoini un krāpnieki, vai arī bitkoini pazūd krāpnieku maciņos, bet apkrāptais turpina spēlēties krāpnieku izveidotajā viltus "biržas" lapā, skatās, kā pieaug viņa "peļņa" un pēc kāda laika izdomā vēlreiz "ieguldīt" naudu krāpnieku maciņos.

Uzmanieties, sekojiet šiem ieteikumiem, lai nezaudētu naudu vai kontroli pār savu datoru un datiem:

- nekad nelādējiet citu cilvēku ieteiktas programmas savos datoros,

- nedodiet piekļuvi savai interneta bankai,

- nepārsūtiet vai nenosauciet kodus no saņemtajiem SMS vai interneta bankas kodu kalkulatora,

- neieguldiet naudu sev nesaprotamos darījumos. Atcerieties - neviens jums neko tāpat nedos un vēl jo vairāk nepiedāvās nopelnīt.

An error has occured