Menu
Pilnā versija

Apspriežamie jautājumi

Rids Bruners · 11.08.2019. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Biju nedaudz pārsteigts, kad saņēmu Saeimas ielūgumu piedalīties Baltijas ceļa gadadienai veltītā sarīkojumā. Patlaban celtniecības sezona rit pilnā sparā. Jābūt nopietnam iemeslam, lai ceļotu uz Latviju. Tāpēc gribētu dalīties pārdomās un uzdot dažus jautājumus, kas šajā sakarā rodas.

Ir gadījies piedalīties līdzīgos pasākumos, kuros galvenā ir tā saucamā neformālā daļa. Klāti galdi, cilvēki pulcējas grupiņās un pa pāriem. Ēd, dzer, sarunājas. Grupas dinamiski maina sastāvu, cilvēki staigā apkārt, viens otru pazīst, sasveicinās, visiem ir kopīgas tēmas sarunai. Murdoši virmojošā atmosfēra liecina par kopības sajūtu, kas sakņojas piederībā attiecīgam "līmenim" sabiedrībā. No šī viedokļa kopība ir absolūti nepieciešama, viennozīmīgi apzināta, trenēta un pastāvīgi uzturēta.

Par ko viņi runā? Tādu jautājumu esmu uzdevis sev vienmēr, kad biju spiests stāvēt nomaļus līdzīgos pasākumos. Neviens ar mani nerunāja, labākajā gadījumā piespēlēja kādu sarunu biedru, kurš no manis neatstājās visu sarīkojuma laiku. Tāpēc dabiski man rodas līdzīgi jautājumi arī pašreiz. Cienījamie deputāti un viesi, vai mūsu interesēs un centienos ir kaut kas kopīgs? Vai mums ir tēmas sarunai?

Ciktāl tas attiecas uz mani, atbilde ir manā Valsts prezidenta programmā, kas tika nosūtīta visiem deputātiem ar e-pastu šī gada 10. aprīlī. Programmu skaidroju plašsaziņas līdzekļos, arī PIETIEK par to rakstīja iepriekš, piemēram šeit https://www.pietiek.com/raksti/tik_labi_ka_vel_nekad. Programma uzrunā auditoriju, tāpēc esmu sagatavojis "apspriežamos jautājumus". Tas ir formāts, kas piemērots sarunai.

APSPRIEŽAMIE JAUTĀJUMI

1. Militarizētas tautas pašpārvaldes ieviešanas perspektīva. Stāvoklis bruņotajos spēkos un zemessardzē no šī viedokļa.

2. Elektroenerģijas un energonesēju importa struktūra. Enerģētiskās blokādes iespēja.

3. Valsts politika attiecībā pret individuālajiem zemes un citu NĪ īpašniekiem; nodokļi un atbalsts, tajā skaitā Eiropas programmas; saistībā ar (individuālu) uzņēmējdarbību šajos īpašumos; zemnieku saimniecības u.c.

4. Valsts budžeta galvenās ienākumu un izdevumu pozīcijas, saistībā

- ar minimālo algu un pensiju, citiem galvenajiem sociālajiem maksājumiem; to pamatojums un atbilstība;

- ar nodokļu eskalāciju, jaunu nodokļu ieviešanu un notiekošajām izmaiņām nodokļos;

- ar valsts parāda eskalāciju, pamatojums un perspektīva;

- ar iespējamu budžeta kontu sistēmas ieviešanu un tiešu līgumattiecību ieviešanu starp sabiedrisko darbu (pakalpojumu) saņēmējiem un piegādātājiem.

5. Nedeklarēto preču un pakalpojumu («ēnu ekonomikas»)  apgrozījums, ieskaitot akcīzes preču kontrabandu, narkotiku trafiku, prostitūciju ..; valsts un ārvalstu struktūras, kas kontrolē šo apgrozījumu.

6. Nerezidentu noguldījumi un naudas plūsma saistībā ar valsts finanšu stabilitāti.

7. Iespējamās rīcības starptautiskas finanšu krīzes situācijā, saistībā ar esošās monetārās un banku sistēmas iespējamu sabrukumu. Valsts naudas ieviešanas perspektīva no šī viedokļa. Vietējā tirgus attīstības līmenis.

8. Juridiskās personas, kam valsts iestādes (VID) atļauj uzkrāt nodokļu parādu, šo parādu norakstīšana, neizvirzot prasības pret juridisko personu dibinātājiem (labuma guvējiem), pamatojums.

9. Atvaļināto PSRS militārpersonu, ieskaitot VDK, un to pēcnācēju nodarbošanās un pilsonības statuss.

* * *

Būšu pateicīgs par piedāvātiem labojumiem un papildinājumiem. Aicinu izteikties par šiem jautājumiem plašsaziņas līdzekļos.

An error has occured