Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Process “Baižkalnos” licis sabiedrībai nokļūt “otrpus” būvniecības un citiem likumiem, kā arī noraudzīties kā valsts birokrātiskais aparāts nespēj vai nevēlas rast risinājumu, un iestāžu patvaļa, kurai nav kontrolējošās iestādes vai, kas neveic savas tiešās funkcijas, izšķērdē lielus administratīvos resursus, kas saistās ar administratīvajiem procesiem un iesaistītajiem procesa dalībniekiem. Inčukalna Krustiņos dzīvojošie iedzīvotāji ir izveidojuši biedrību "Inčukalna dabas parks", kurā ir apvienojušies aptuveni 60 iedzīvotāju, kuru juridiskais statuss ir “kaimiņi” attiecībā pret mototrasi Baižkalnos.

Jau no 2008.gada Inčukalna novadā “Baižkalnos” motociklisti, veicot treniņa braucienus, ir padarījuši apkārtnes iedzīvotāju dzīvi neciešamu. Apkārtnes iedzīvotāji pēdējo deviņu gadu laikā regulāri sūdzas dažādās valsts iestādēs par īpašuma teritorijā notiekošo mototrases darbību, kuras rezultātā tiek radīts neciešams troksnis no sporta motocikliem.

Jau 2010.gadā Inčukalna novada dome sodīja “Baižkalnu” īpašniekus par nelikumīgas mototrases celtniecību. Pašvaldība nenoliedza trases esamību un informēja, ka īpašnieki paši brīvprātīgi būvi likvidēs. Vienlaikus arī VARAM bija jau iesaistījusies un analizēja situāciju, un informēja, ka neatkarīgi no likumīgā vai vēsturiskā veidojuma trase “būtu jāaprīko ar skaņas ierobežojošām konstrukcijām, lai apkārtnes iedzīvotāji neciestu no necilvēcīgā trokšņa”.

Šie norādījumi palikuši bez ievērības.

„Baižkalnu” īpašnieki ir veikuši tikai papildu trases iekārtošanas darbus, izzāģējuši kokus, lai arī Valsts meža dienestā tika uzsākta administratīvā lietvedība, lietas atrisinājuma nav, koku arī nav, jauni koki iestādīti nav- gaidām vēl gadu, kad paies pieci gadi, lai atkal vērstos valsts iestādē.

Intensīva sarakste ar Inčukalna domi norisinājās līdz pat 2013.gadam, dome norāda, ka mototrase, kas vareni izsludināta sociālajos tīklos un internetā

https://www.youtube.com/watch?v=jRKucMq1RxU

https://www.youtube.com/watch?v=8xDV5_HxgrU

https://www.youtube.com/watch?v=dRtnIrYCk9k

https://www.youtube.com/watch?v=Htaf_uHloHc

ir vien iebrauktas taciņas, pa kurām “braukalē” paši īpašnieki. Iedzīvotāji, lai gūtu fakta apliecinājumu, ka pa mototrasi pārvietojas motocikli, vērsās Pašvaldības policijā, kas, konstatējot faktu, tālāko rīcību nodeva pašvaldības rokās, kam likuma ietvaros jārīkojas un jāsoda par būves nelikumīgu ekspluatāciju. Būvvalde vien norādīja, ka nesaskata nelikumīgas motosporta trases ekspluatāciju, kaut arī savos iepriekšējos lēmumos to pati bija atzinusi. Tomēr motocikli turpināja braukt, radot necilvēciskus apstākļus iedzīvotājiem.

Sarakste ar valsts institūcijām vislielākos apgriezienus ir uzņēmusi no 2014.gada, kad domes sēdē tika izsludināts veikt sabiedrisko apspriešanu Atpūtas komplekss ar būvēm Baižkalnos. Paredzētā publiskā apspriešana bija paredzēta par Atpūtas kompleksu ar būvēm, bet projektā bija iezīmēta tikai mototrase. Jau toreiz bija pilnīgi izveidots reljefs un trase, kuru projekta iesniedzējs tikai plānoja apspriest, un gatavoja atbilstošos dokumentus par projekta publisko apspriešanu un būves legalizāciju.

Pēc iesniegtā publiskās apspriešanas projekta varēja secināt, ka Pašvaldība un būvvalde nebija salīdzinājusi iesniegtos dokumentus un patieso stāvokli “Baižkalnos”. Sabiedriskās apspriešanas laikā un pirms tās tika pārkāpta virkne MK noteikumu, biedrības pārstāvji kuplā skaitā bija ieradušies, lai kārtējo reizi protestētu par šāda veida būvniecības ieceri dzīvojamo māju tuvumā. Būvvaldes vadītājs un citi domes vadošie klaji ņirgājoties sapulces beigās paziņoja, ka šī jau nav sabiedriskā apspriešana, bet tikai “parunāšanās”. Lieki piebilst, ka neviens neņēma vērā apkārtējo māju iedzīvotāju viedokļus un protestus.

Biedrība vairākkārtīgi vēstulēs pašvaldībai un VARAM norādīja uz MK noteikumu pārkāpumiem un prettiesiskumu gan pirms apspriešanas, gan publiskās apspriešanas laikā. Pašvaldība visu laiku bija un ir informēta par iedzīvotāju nostāju.

Biedrība no VARAM, kā pašvaldību kontrolējošās ministrijas tā arī neguva un līdz šim brīdim nav guvusi nekādu atbalstu, VARAM savās neskaitāmajās vēstulēs skaidro, ka viņu kompetence nesniedzas tik tāl un visu izlemj būvvalde.

Visaktīvākā biedrības “Inčukalna dabas parks” darbība aizsākās 2015.gadā, kad marta vidū pašvaldības mājas lapā parādījās informācija, ka jau 2015.gada 15.janvārī ir izdota būvatļauja atpūtas kompleksa ar būvēm-trases būvniecībai (it kā netīšām un mazvērtīgi tiek pievienots vārds “trase”). Mazsvarīgi citiem, bet svarīgi personām, kuru intereses tiek aizskartas, ka būvatļaujas procesuālie pārsūdzības termiņi beidzās mēnesi pēc būvatļaujas izdošanas. Un atkal kārtējo reizi biedrība pārliecinājās par domes vēlmi lobēt nelikumības.

Tā aizsākās garais un ilgstošais process par būvatļaujas procesuālo termiņu pārsūdzību, atjaunošanu un būvatļaujas atcelšanu. Biedrība, lai apturētu Inčukalna amatpersonu patvaļu, ir vērsusies neskaitāmas reizes pašvaldībā, pie deputātiem, būvvaldē, EM, VARAM, VVD, VPVB, ZM, LAD, BVKB, Valsts kancelejā pie Ministru prezidenta, informējusi KNAB, prokuratūru, tiesībsargu un vērsusies pie valsts prezidenta, kā arī notikuši vairāki tiesas procesi saistībā ar procesu: 2015.gada pirmajā pusē vien izsūtīti aptuveni 50 lūgumu. Augstākstāvošās iestādes un valsts birokrātiskais aparāts nespēj rast risinājumu notiekošajām nelikumībām pašvaldībā, norādot vien, ka esošā būvniecība ir pašvaldības autonoma funkcija un par visu atbildīga ir būvvalde, un tās lēmumi ir pārsūdzami vien tiesā. Taču, ja pašvaldība interpretē likuma normas un tās neievēro gadiem, kurš tad to kontrolē?

Projektā, par kuru it kā bija sabiedriskā apspriešana un uz kura pamata izdota būvatļauja, ir pārkāpts Aizsargjoslu likums, kas liedz aizsargjoslā ierīkot mototrasi. Pašvaldība neuztraucas, ka darbībai nav veikts ietekmes uz vidi novērtējums, aizsargjoslu likums pārkāpts attiecībā pret elektrisko tīklu gaisvadu līnijām. Būvatļaujā norādīts, ka veicamā darbība ir jauna būvniecība, kas ir klaja sabiedrības maldināšana, un ir arī daudzi citi likumu pārkāpumi. Nemaz neskarot jautājumu par to, ka tiek radīts milzīgs troksnis no motociklu ekspluatācijas, kas traucē mierīgu dzīvi apkārtējo māju iedzīvotājiem.

VVD, VPVB un BVKB savos atzinumos norādījis uz klajiem likuma pārkāpumiem, kas liedz īstenot projektu, un norādījis atcelt būvatļauju, kas sastāv no vienīgiem likuma pārkāpumiem.

BVKB savā atzinumā norāda uz nepārprotamiem likuma pārkāpumiem, kas ir bijuši līdz būvatļaujas izdošanai un tās izdošanas laikā: viens no būtiskākajiem ir fakts, ka būvprojektam nav pievienota zemes nomas līguma kopija, kas atļautu veikt jebkādu būvniecību trešajai personai, un ka būvprojekts pēc būtības neatbilst pašvaldības teritorijas izmantošanas plānam (lai arī notika vārdu spēle “atpūtas komplekss ar būvēm” un pēcāk tika pievienots vārds “trase”, kaut projektā bija iezīmēta tikai trase).

BVKB secināja, ka būvvaldes inspektors nav veicis pārbaudi dabā pirms būvatļaujas izdošanas. Uzbērtie pauguri tiek traktēti kā “esošs interesants dabas veidots reljefs”. Pašvaldība nereaģē uz biedrības neskaitāmajiem norādījumiem un iestāžu norādījumiem par likuma pārkāpumiem. Apkārtējo māju īpašnieku viedoklis netiek ņemts vērā.

Tikai 15.09.15. būvvalde ar administratīvo aktu atcēla būvatļauju. Savukārt Inčukalna novada domes sēdē 21.oktobrī tika pieņemts lēmums atcelt būvatļaujas atcelšanas lēmumu. Saņemot protokola izrakstus, kur tika pamatots lēmums par būvatļaujas atcelšanu, nebija saprotama argumentācija, kāpēc būtu jāatceļ lēmums par būvatļaujas atcelšanu, jo protokolos ir minēta tieši pretēja argumentācija - ir pamatots viedoklis “kāpēc bija jāpieņem lēmums, kurš atcēla būvatļauju”.

Lai arī būvvalde ir tā, kas atbild par būvniecības procesiem pašvaldībās, deputāti ir tie, kas izlemj. Un izlemj neiedziļinoties un neatkarīgi no tā, ko būvvalde ir vai nav argumentējusi. Domes lēmumu nekavējoties biedrība pārsūdzējusi tiesā, kur šobrīd notiek tiesvedības process.

„Baižkalnu” mototrase uz laiku, kamēr notiek tiesvedības gaita, ir apturējusi savu darbību vienā teritorijas daļā, bet, lai varētu turpināt motosportistu braucienus 2015.gadā ir veikti jauni būvniecības darbi, ierīkojot jaunu trases daļu. Tā ir izveidota neatkarīgi no izsniegtās būvatļaujas un projekta.

Biedrība lūdza pašvaldībai sniegt atzinumu, vai „Baižkalnu” teritorijā nav novērojamas nelikumīgas būvniecības pazīmes. Uz to saņemot vēstuli, ka būvinspektors A.Struka ir veicis apsekojumu un patvaļīgas būvniecības pazīmes nav konstatētas, biedrība lūdza noformēt būvvaldi minēto faktu ar attiecīgu aktu.

Uz minēto lūgumu, lai arī būvvalde pagarināja atbildes sniegšanas termiņu, vēl līdz šim būvvalde nav sniegusi savu atbildi un tiesā iesniegta lieta par pašvaldības faktisko rīcību. Jāpiebilst, ka Inčukalna novada dome sistemātiski un regulāri nesniedz atbildes uz iesniegumiem, domes faktiskā rīcība ir jau atzīta par prettiesisku 2015.gada jūnijā, tomēr tas neliedz pašvaldībai neatbildēt, jo kontrolējošās iestādes nav.

Lai arī visticamāk būvvaldes darbinieki cerējuši saņemt no biroja atzinumu ar citu rezultātu, BVKB pārbaudes aktā š.g.janvārī norādīta informācija, ka „Baižkalnu” teritorijā ar tehnikas līdzekļu palīdzību ir pārveidota objekta grunts, izveidojot ierakumus un/vai uzbērumus, tādā veidā izbūvējot trasi. BVKB atzinums, ka izveidotā trase ir mākslīgi veidoti zemes uzbērumi un ierakumi, liek secināt, ka objektā „Baižkalnikonstatēta patvaļīga būvniecība.

Kā norāda arī BVKB savā atzinumā, trases attālums līdz Inčupītei ir mazāks pat par 10m, kas nepārprotami atkārtoti norāda uz Inčupītes aizsargjoslas, kas teritorijas plānojumā noteikta 50m, pārkāpumu.

Kopā ar BVKB amatpersonām objekta apsekošanā atkārtoti piedalījās tās pašas būvvaldes amatpersonas, kas iepriekš apsekojot teritoriju nebija novērojušas patvaļīgu būvniecību.

Lai arī BVKB ir skaidri norādījis uz neatbilstībām un patvaļīgu būvniecību, būvvaldes vadītāja ieskatā nepastāv sabiedrības un vides aizskārums, un domes sēdē būvvaldes vadītājs M.Hofmanis aicināja deputātus lemt par iespēju “legalizēt” mototrasi un pie pirmās izdevības veikt teritorijas plānojuma grozījumus, kurā tiktu veiktas izmaiņas Inčupītes aizsargjoslai.

Būvvaldes vadītājs domes sēdē paskaidroja, ka izmainīt teritorijas plānojumu “dēļ viena objekta” nebūs tik viegli, tādēļ teritorijas plānojumā aizsargjoslas lielums tiks izmainīts mirklī, kad tiks mainīts teritorijas plānojums Rail Baltic projekta ietvaros. Būvvaldes vadītājs neizskata jautājumus par vides aizskārumu, ko varētu ietekmēt aizsargjoslas izmaiņas Inčupītei vai mototrases darbība, vai apkārtējo māju īpašnieku neskaitāmos iebildumus un norādes uz likuma normām, kas netiek ievērotas.

Uz šo Domes sēdi bija ieradušies biedrības pārstāvji, kas atkārtoti norādīja uz nelikumībām un lūdza deputātus likvidēt patvaļīgo celtniecību. Biedrības ieskatā mototrases darbība nodara nopietnu kaitējumu videi, ko jau ir pamatojis savos iesniegumo, un kaimiņu tiesību aizskārumu.

Domes deputāti un būvvaldes amatpersonas, kārtējo reizi klaji ņirgājoties par sabiedrības pārstāvjiem, ka viņi neko nepanāks, un neņemot vērā viņu lūgumu un argumentus, turpina lobēt nelikumības un jaunizveidoto trases daļu atļauj legalizēt un turpināt būvniecību, gaidot teritorijas plānojuma grozījumus, kuros izgrozīs Inčupītes aizsargjoslu.

Domes sēdē, neskatoties uz BVKB atzinumu par konstatēto patvaļīgo būvniecību, tika pieņemts lēmums atļaut zemes īpašniekiem izstrādāt mototrases projektu. Lēmums pārsūdzēts tiesā. Biedrība secina, ka deputāti pašvaldībās jūtas neaizskarami. Inčukalna novada dome uzskata: kā gribam – tā darām, iedzīvotājus, kurus tas tieši skar, neņemot vērā.

Biedrība vairākkārtīgi ir norādījusi, ka, ņemot vērā pašvaldības bezatbildīgo un noziedzīgo darbību, valstij būs jākompensē būvniecības objektā ieguldītā nauda divtik, jo administratīvi pie vainas būs valsts. Biedrība nav pret mototrases būvniecību Inčukalna novadā un ir paudusi savu atbalstu, ja tā tiek ierīkota ārpus dzīvojamo māju apbūves teritorijas, atbilstoši normatīvo aktu prasībām, vietā, kur akustiskā būve nenodarītu vides kaitējumu un kaimiņu tiesību aizskārumu.

An error has occured