Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

2019.gada maijā sabiedrība tika informēta par situāciju, kurā Saeimas deputāts Parādnieks vērsās pie Valsts policijas (VP) priekšnieka Ķuža ar slēptu nodomu panākt sava brāļa virzību pa karjeras kāpnēm VP. Izvērtējot presē pieejamo informāciju (tai skaitā arī komentāru sadaļu, kurā var izprast situāciju kopumā un ietver zināmu procentu patiesības) par veidu, kā augstos amatos VP struktūrvienībās tiek "ielikti" savi cilvēki, šajā iesniegumā norādu, manuprāt, uz nelikumībām līdzīgos gadījumos VP Kurzemes reģiona pārvaldē. Tā kā Parādnieka un Ķuža rīcību izvērtē KNAB, ceru, ka arī šī informācija būs par pamatu objektīvas pārbaudes veikšanai.

Pirms dažiem gadiem VP Kurzemes reģiona priekšnieka amatā tika iecelts līdzšinējais Saldus iecirkņa priekšnieks Blīgzna. Tā kā sabiedrība nav informēta par piešķirtajiem bonusiem, stājoties amatā, tad līdzšinējie novērojumi norāda uz apzinātu savējo bīdīšanu atbildīgajos amatos.

Tātad - reģiona priekšnieka vietnieks Boļšakovs tika aizrotēts (faktiski - pazemināts amatā) uz Saldus iecirkni. Šī rotācija bija policijas tēla spodrināšanas rezultāts, jo vajadzēja sabiedrībai pasniegt VP atbildīgo amatpersonu rīcību uz izskanējušo norādi par policijas bezdarbību pazudušā zēna neveiksmīgajā meklēšanā.

Šāda Boļšakova rotācija nebija tiesiska un juridiski pamatota, disciplinārsods tika piemērots, bet rotācijas piekrišana panākta ar iebiedēšanas un draudu taktiku. Var jau protams teikt, ka tagad ir spēkā "Trauksmes cēlāju likums", taču, būsim reāli, šis likums ir formalitāte, un reālajā situācijā diezin vai kādam trauksmes cēlājam spēs palīdzēt.

Pēc tam, kad Boļšakovs tika palūgts aiziet uz paša vēlēšanos, viņa vietā amatu ieņēma Liepājas iecirkņa priekšnieks Ešenvalds. Pēc Ešenvalda stāšanās amatā VP Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieka vietnieka amatā straujas kadru mainības pārņēma visu Kārtības policijas nozari. Tā, piemēram, amatu uz pašas vēlēšanos uz zemāku mainīja līdzšinējā vietniece Kalote. Arī šajā situācijā tika izteikti nepārprotami un tieši mājieni par rīcību no Ešenvalda un Blīgznas puses, ja šim piedāvājumam nepiekritīs.

Dīvains ir arī veids, kā tika atrasts (piemeklēts) paklausīgs cilvēks šim amatam - Patruļpolicijas nodaļas Satiksmes uzraudzības rotas komandieris Petkus, kurš tika nosūtīts uz centralizēto psiholoģisko testēšanu ar norādi uz ieņemamo brīvo amatu vēl laikā, kad amatā vēl esošā Kalote ne tikai nebija informēta par viņas pazemināšanu, bet arī vēl nebija piekritusi šai pazemināšanai.

Kuluāros gan izskan viedoklis, ka šāds gājiens ar zirdziņu veikts brīdī, kad VP Personālpārvaldes vadītāja un Ķuzis atrodas atvaļinājumā, un kadru mainību palīdzēja noorganizēt Ešenvalda kursa biedrs un labs paziņa Velšs (ignorējot Ķuža p.i. Grišina rezolūciju par jebkādu personālsastāva rotācijas apturēšanu).

Paralēli Kalotes pazamināšanai un vietas atbrīvošanai tika veikts intensīvs darbs pie citu Ešenvaldam netīkamu personu noņemšanas/pazemināšanas. Tā, piemēram, savu amatu nācās atstāt Patruļpolicijas nodaļas priekšniekam Vītolam. Vītola pazemināšanas iemesls bija tīri personīga Ešenvalda atriebība, jo Vītols apprecēja Ešenvalda ilgstošo (gandrīz 10 gadus) mīļāko, kuru no VUGD iekārtoja darbā VP. Par šīm attiecībām zināja gan VUGD, gan VP personālsastāvs, kas dislocējās Liepājā. Savādāk kā personīga nepatika, iebiedēšana un varas izrādīšana no Ešenvalda puses šī rīcība nav izskaidrojama.

Bez šīm jau norādītajām amatpersonām no ieņemamajiem amatiem aizgāja OVN jeb dežūrdaļas priekšniece Radzeviča, rotas, vada komandieri (Bethers, Laura), kuri nevarēja un nespēja pieņemt Ešenvalda vienpersoniski pieņemtos lēmumus, kas bieži vien bija pretrunā ar iekšējo tiesisko regulējumu, veselo saprātu, loģiku, bet balstīti tikai uz vienpersoniskām iegribām, sava labuma gūšanu, savējo bīdīšanu.

Nevar jau tikai norādīt uz tām amatpersonām, kuras labprātīgi aiziet. Ir jau medaļas otra puse. Tādi, kuri ar lieliem lēcieniem tik stumti uz augšu. Tāds ir, kā norādīju iepriekš, Petkus, kuru virzot amatā, pat netika pieļauta iespēja par cita, iespējams, labāka kandidāta izvērtēšanu.

Jāpiebilst, ka pēc Petkus stāšanās amatā viņa amata pienākumi tika strauji samazināti, tos nogrūžot, citām amatpersonām, kas, manuprāt, izskaidrojams ar nekompetenci risināmajos jautājumos.

Cits Ešenvaldam paklausīgais - Ukstiņš tiek iecelts Liepājas iecirkņa priekšnieka amatā, lai gan viņa līdzšinējā darba pieredze un neformālie secinājumi par darbu kā Kārtības policijas nodaļas priekšniekam norāda uz viņa nihilistisko attieksmi pret nodibināto, pastāvošo tiesisko regulējumu attiecībā uz policijai piekritīgajiem pamatuzdevumiem administratīvo pārkāpumu un krimināllietās.

Ukstiņš sistemātiski (līdzīgi kā viņa vietnieks Ronkausks) uzdeva veikt pretlikumīgus un neizpildāmus uzdevumus, lemjot jautājumus par personu saukšanu pie atbildības. Savas rīcības slēpšanai šie uzdevumi un norādes tiek veiktas telefoniski vai zīmīšu veidā, lai nepieļautu to savstarpējo saikni.

Protams, ka ir bijušas dažāda veida satura sūdzības par sniegtajiem pretlikumīgiem norādījumiem, taču šīs Ešenvaldam pietuvinātās amatpersonas nekad netiek sauktas pie atbildības. Tieši pretēji, pārkāpumi tiek piesieti izpildītājiem, bet vadītāji - apbalvoti. Balvas ir dažādas, no paaugstināšanas amatā līdz ministrijas un cita veida apbalvojumiem, tai skaitā regulārām naudas balvām, prēmijām u.t.t.

Arī Ronkausks tiek paaugstināts nodaļas priekšnieka amatā, vienlaikus īslaicīgi norīkots (ar atbilstošu piemaksu, kas, protams ir lielāka nekā vidusmēra darbiniekiem) ieņemt zemākstāvošu amatu (atkal neievērojot normatīvos aktus).

Visas veiktās faktu pārbaudes tiek izbeigtas ne ar ko, faktiski - norādēm, lai turpmāk kaut kas līdzīgs neatkārtotos, taču šīs norādes netiek ņemtas vērā. Šī te nesodāmības sajūta un izrādīšana vēl jo vairāk palielina iekšējo spriedzi starp priekšniekiem un padotajiem, kurā dažāda līmeņa priekšnieki (vadītāji) ar smaidu paziņo, ka darbs jāveic tā, kā viņi grib, nevis tā, kā to nosaka likums.

Arī pašreiz Liepājas iecirknī ir vakanta nodaļas priekšnieka vietnieka vieta, kuru, visticamākais, ieņems nodaļas priekšnieka draugs/dzene - nevis tāpēc, ka saprot darba specifiku, izprot situāciju, prot lasīt, izprast un ievērot likumus, bet tāpēc, ka nav sava viedokļa, neiesaistās diskusijā, nav argumentācijas (kā pateicība par amatu - ietekmējams/a).

Šeit rodas loģisks jautājums - kāpēc tā notiek? Atbilde, manuprāt, ir skaidra - Ešenvalda varaskāre un Blīgznas nevēlēšanās iejaukties notiekošajā. Rodas iespaids, ka Blīgzna ir tikai marionete, kurš izpilda Ešenvalda vēlmes un realizē tās ar ministrijā, VP vadībā sēdošo draugu palīdzību, vienlaicīgi dzēšot patiesības nākšanu gaismā.

Liepājā mākslīgi tiek samazināta noziedzība, palielināta lietu atklāšana. To panāk ar sava veida noziegumu slēpšanu - kriminālprocesu neuzsākšana, uzspiešana pieņemt lēmumus par atteikšanos uzsākt kriminālprocesus. Tai skaitā tādās situācijās, kur procesa uzsākšana ir noteikta kā obligāta (smagi, sevišķi smagi, pat situācijās, kad pret nepilngadīgajiem vērsta ne tikai sistemātiska, regulāra un ilgstoša fiziska vai emocionāla vardarbība, bet arī seksuāla vardarbība).

Nevar noliegt, ka kopējā statistikas tabulā Liepāja ieņem pozitīvu vērtējumu, kas, protams, apmierina arī vadību, bet nav pieņemami veidi, kā un par kādu cenu tas tiek panākts. Diemžēl, bet tikai sava labuma iegūšanai.

Lūdzu veikt (vai uzdot veikt) neatkarīgu un vispusīgu faktu pārbaudi par šeit norādītajiem apstākļiem (nevar izslēgt, ka dažādu veidu pārkāpumu ir krietni vairāk, taču tie tiek rūpīgi slēpti), kā arī veikt pasākumus, lai tiktu ievērots likums un taisnība iestādē, kuras pamatuzdevums ir likumības ievērošanas kontrole.

An error has occured