Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Sekojot līdzi Kultūras ministrijas darbībai, līdzās vajadzīgām un noderīgām lietām mēs diemžēl saskatām daudz kaitniecisku aktivitāšu, kas ir vērstas pret latviešu tautas nacionālajām interesēm un latviskajām vērtībām. Īpaši tās izpaužas darbībās, kas saistītas ar tā saukto „sabiedrības integrāciju” un dažādu veida atbalsta nodrošināšanu imigrantiem, ar ko var iepazīties ministrijas interneta vietnē https://www.km.gov.lv/lv.

Par šīm darbībām mēs gatavojam vairākus jautājumus, kurus tuvākajā laikā arī uzdosim. Taču šobrīd mums jau ir sagatavoti konkrēti jautājumi par kultūras ministrijas pārraudzīto nodibinājumu, kas pārdala valsts budžeta līdzekļus dažādām ar kultūras dzīvi saistītām iniciatīvām – „Valsts Kultūrkapitāla fonds” (VKKF).

Esam pamanījuši, ka VKKF programmu ietvaros nodokļu maksātāju līdzekļi ļoti lielos apmēros tiek novirzīti, lai finansētu projektus, kam ne vien nav gandrīz nekāda sakara ar latviešu kultūru, bet kas ir klaji naidīgi latviešu tautas interesēm, nacionālajai identitātei un kas atklāti vēršas pret Satversmi, tradicionālajām vērtībām, nacionālām idejām, nacionālu valstiskumu, propagandējot sabiedrības deģenerāciju, seksuālo izlaidību un nacionālu nihilismu.

Projektu, kas atbilst augšā minētajam raksturojumam, un kas tiek finansēti no kultūras ministrijas līdzekļiem nav maz, un tos var atrast šeit: http://www.kkf.lv/index/finans%C4%93tie-projekti/regul%C4%81rie-projektu-konkursi.html. Minēsim tikai kliedzošākos piemērus:

1) Biedrība „Ascendum” jeb interneta žurnāla satori.lv izdevēji. 2017.gadā kultūras ministrijas kontrolētais nodibinājums „Valsts Kultūrkapitāla fonds” kopumā satori.lv  piešķīris 72 500 eiro no nodokļu maksātāju līdzekļiem. Precīzāk: „Interneta žurnāla satori.lv darbības nodrošināšanai 2017.gada otrajā trimestrī”- 10 000, „Interneta žurnāla satori.lv darbības nodrošināšanai 2018.gada pirmajā trimestrī”- 15 000, „Atbalsts biedrības „Ascendum” darbībai 2017.gadā”- 15 000, „Interneta žurnāla satori.lv autoru dienasgrāmatas”- 31 000, „Grāmatžurnāla „Satori” Nr. 2 izdošana”- 1500.

2) Ultraliberālais žurnāls „Rīgas Laiks” (SIA „Rīgas Laiks”) kopumā ticis pie 50 000 nodokļu maksātāju līdzekļiem. No tiem 15 000 piešķirti „Rīgas Laika” izdošanai krievu valodā!!!

Tad nu nedaudz plašāk par interneta žurnālu satori.lv, kuru kultūras ministre Dace  Melbārde raksturo šādi: „Satori rosina domāšanu, kas mūsdienu informatīvās paviršības apstākļos ir kļuvusi no pašsaprotamas parādības par nepieciešamību.” Šis izdevums (galvenais redaktors labi pazīstamais kreisi liberālo ideju popularizētājs Ilmārs Šlāpins) kļuvis par vienu no vadošajiem ultraliberālo ideju paudējiem Latvijā.

Piemēram, viena no nodokļu maksātāju dāsni finansētās „autoru dienasgrāmatas” autorēm ir kāda Betija, kas lasītājus uzrunā ar videoblogu. Par ko stāsta Betija savos videoblogos? Piemēram, šajā „Vai rasisms Latvijā ir problēma?” (http://www.satori.lv/article/vai-rasisms-latvija-ir-problema) autore apgalvo, ka „rase nav bioloģiska realitāte”, bet „latviešu rasismu” apliecinot „nevēlēšanās uzņemt bēgļus no Sīrijas”. Cits video saucas „Kopdzīves likums vai laulību vienlīdzība?” (http://www.satori.lv/article/kopdzives-likums), kurā Betija, pēc pašas vārdiem „precējusies ar sievieti Anglijā”, pieprasa kopdzīves likumu un tiesības laulāties viendzimuma pāriem. Vēl citā video „Kā mainīt pasauli un sabiedrību?” (http://www.satori.lv/article/ka-mainit-pasauli-un-sabiedribu) lesbiete Betija vaimanā par LGBT diskrimināciju un sapņo kā atņemt varu un privilēģijas heteroseksuāliem (lasi – normāliem) cilvēkiem. Šādu un līdzīgu videodienasgrāmatu satori.lv ir daudz!

Par ko vēl raksta satori.lv? Par visu ko, lietas, norises un cilvēkus aplūkojot un vērtējot no ultraliberālās bohēmas, hipsteru subkultūras un nacionālajām vērtībām svešās inteliģences perspektīvas. Viņi raksta par literatūru, politiku, sabiedrību, kultūras dzīvi, vērtībām, bet nekad šīs publikācijas nav nacionālpolitiskas, prolatviskas, tradicionālās vērtības atbalstošas. Tieši pretēji, dažādās šī žurnāla publikācijās tieši vai netieši tās ir izsmietas un noniecinātas.

Un gluži kā ņirgāšanās izklausās, ka tas viss tapis, "izmantojot VKKF mērķprogrammas "Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā" piešķirto finansējumu” (no paša Satori rakstītā).

Pirms pārejam pie jautājumiem kultūras ministrei un viņas pārstāvētajai partijai, paskaidrojam, ka nevēlamies uzklausīt politiķu vidē ļoti iecienītās bezatbildīgās un demagoģiskās atrunas „politiķi ministrijās jau neko nevar ietekmēt”. Var, un arī šajā gadījumā Valsts Kultūrkapitāla fonda likums (https://likumi.lv/doc.php?id=81064) skaidri un nepārprotami definē ministra atbildību par fonda līdzekļu izlietošanu.

Konkrēti: ”14.pants. Fonda darbības tiesiskuma kontrole (1) Kultūras ministrs kontrolē Fonda līdzekļu izmantošanas likumību un lietderību.”

Tāpēc vēlamies saņemt tiešas, pēc būtības sniegtas atbildes uz šādiem jautājumiem:

1) Vai kultūras ministre Dace Melbārde (Nacionālā Apvienība) uzskata, ka 72 500 eiro valsts budžeta līdzekļu piešķiršana izdevumam, satori.lv, kas tiražē Satversmei, tradicionālajai ģimenei un nacionālai valstij, saudzīgi izsakoties, nedraudzīgus viedokļus un idejas, ir lietderīga līdzekļu izmantošana? Ja tā – kāpēc?

2) Vai žurnāla „Rīgas Laiks” izdošana krievu valodā arī atbilst Kultūras ministrijas atbalstītajām vērtībām, un vai 15 000 eiro no valsts budžeta piešķiršana šādam mērķim arī ir lietderīga?

3) Vai ministre ir informēta par līdzekļu piešķiršanu augstāk minētajiem projektiem un tos atbalsta, vai arī nav pildījusi savus pienākumus un nav kontrolējusi Valsts Kultūrkapitāla fonda līdzekļu izmantošanas lietderību?

Ņemot vērā, ka ministrijas vada konkrētu partiju pārstāvji un konkrētā partija uzņemas politisko atbildību pār tās pārraudzībā esošās ministrijas darbu, jautājumi tiek uzdoti arī Nacionālajai apvienībai – Visu Latvijai/TB/LNNK, kuras biedre Dace Melbārde ieņem kultūras ministres amatu, cits biedrs, Einārs Cilinskis, ir ministrijas parlamentārais sekretārs, un vēl vesela virkne partijas aktīvistu atrodami ministrijas algu saņēmēju sarakstā.

Bez tam NA/VL/TB/LNNK pārstāvji Kultūras ministriju vada jau kopš 2011.gada, respektīvi, pietiekami ilgu laiku, lai nevarētu teikt, ka citas partijas šajā nozarē būtu ko nelabojami sabojājušas. Mēs uzskatām, ka nevis parlamentā pārstāvēto partiju pārstāvošo politiķu bezseguma publiskie izteikumi, bet tieši viņu praktiskie darbi, sastāvot valdošajā koalīcijā un atbildot par sev deleģētajām ministrijām un to realizēto politiku, raksturo partijas patiesās vērtības un tās pastāvēšanas lietderību.

Tāpēc jautājam partijai Visu Latvijai/TB/LNNK:

1)Vai Kultūras ministrijas realizētā politika, un konkrēti Valsts Kultūrkapitāla fonda īstenotā valsts līdzekļu izlietošana ir atbilstoša partijas redzējumam un politiskās ideoloģijas vadlīnijām?

2) Vai satori.lv un žurnāla „Rīgas Laiks” krievu versijas finansēšana no valsts līdzekļiem ir lietderīga, un, ja tomēr atbilde ir „nē”, tad kādēļ Nacionālās apvienības VL/TB/LNNK biedre Dace Melbārde šādu politiku īsteno?

3) Vai partija uzņemas pilnu politisko atbildību par savas biedres Daces Melbārdes rīcību un partijas kontrolētās Kultūras ministrijas darbu?

An error has occured