Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Reizēm par to aizdomājos, jo dažreiz esmu dzirdējis, ka mani nodēvē par “viedokļu līderi” - kas ir burtisks tulkojums no angļu valodas - Opinion leader. Mani šis apzīmējums mulsina un īsti nepatīk. Tāpat esmu dzirdējis par kādiem jocīgiem pasaku tēliem - “influenceriem” vai “influencerēm.”

Ar to gan man nav nekāda sakara. Šis vārds nav latviskots, bet aptuvenais tulkojums varētu būt - sociālo tīmekļu zvaigznes vai zvaigznītes, ietekmētāji. Mani šis smalkais anglicisms mazliet biedē, jo mazliet izklausās pēc intratekālās infūzijas. Patiesībā visbiežāk tie ir skaisti, vairāk vai mazāk gaumīgi ļaudis, kas liek sociālajos tīklos smukbildītes un tēlo, ka viņiem patīk viena vai otra manta. Par to pretī saņemot kaut kādu atlīdzību. Nekas jauns - pasaulē jau sen zināma kādā cita profesija, kur par atlīdzību vairāk vai mazāk pievilcīgi ļaudis elš un pūš sajūsmā.

Bet atgriezīsimies pie “viedokļu līderiem”, par kādu mani reizēm dēvē labvēļi un nelabvēļi. Man šīs apzīmējums nepatīk, jo neuzskatu, ka mans viedoklis ir īpašāks un tas varētu kādu ietekmēt. Ja kaut kur publiski runāju, tad to uztveru kā dalīšanos ar savu redzējumu, zināšanām. Ja to daru kādā medijā - TV, radio, internetā, uzrunāju plašāku auditoriju, tad tas tik un tā nedod man nekādas tiesības paaugstināties un iedomāties sevi par kaut kādu “viedokļu līderi”.

Uzskatu, ka mums ir svarīgi sadzirdēt vienam otru, ieklausīties, dalīties ar pieredzi, informāciju un idejām. Un mans pieticīgais uzdevums varētu būt vien piešķilt uguni plašākai diskusijai, pārdomām. Ar visu sirdi, tas ir - emocionāli un ar aukstu prātu, tas ir ļoti pragmatiski ticu demokrātijai, kā sistēmai, kā brīvai ideju konkurencei, vārda, ideju, pārliecības brīvībai.

Tai pašā laikā esmu nobažījies un arī saskumis, ka dzīvojam laikā un valstī, kur par “influenceriem” jeb sabiedriskās domas veidotājiem dēvē cilvēkus, kuri dižojas ar smalkām smukbildītēm un būtībā rada viltus, plastmasas “realitāti.” Tieši tāpat īsti nepatīk izveidotā mediju uzburtā “viedokļu līderu” kasta. Pat, ja reizēm pats tai tieku pierakstīts.

Domāju, ka gudrā un tālredzīgā sabiedrībā vienīgie īstie “influenceri” un viedokļu līderi var būt skolotāji, pedagogi, mācību spēki. Cilvēki, kuri būvē, liek pamatus mūsu nākotnei burtiskā nozīmē - bērniem. Viņu attieksme, viņu zināšanas, talants ir tas, kas nosaka, kāda izaugs mūsu valsts, tautas nākotne - mūsu bērni.

Un šodien gadījās sastapt patiesi apbrīnojamus pedagogus, kas patiešām ir pelnījuši sevi dēvēt pat viedokļu līderiem šī vārda labākajā nozīmē.

Biju kādā izlaidumā. Vienam absolventam dažādu iemeslu dēļ nevarēja ierasties vecāki, tuvinieki. Kursa biedri zināja, ka viņam diploma saņemšanas brīdī nebūs neviens sveicējs. Tādēļ abi kursi tajā brīdī kopīgi, solidāri piecēlās un aplaudēja viņam.

Šī bezgala sirsnīgā attieksme neradās uz līdzenas vietas - tā ir patiesa sirds inteliģence, kuru viņiem ielika talantīgi, sirds inteliģenti skolotāji, pedagogi. Un viņi šodien dāvāja mūsu tautai, valstij jaunus cilvēkus, kuros būs kaut kas ļoti patiess un īsts.

Gudrā, tālredzīgā sabiedrībā īstie “influenceri” un viedokļu līderi var būt tieši skolotāji, pedagogi. Viņi burtiskā nozīmē ietekmē, kādā sabiedrībā, valstī mēs dzīvosim tālāk. Viņu piemērs, zināšanas, talants, degsme un sirdsinteliģence noteiks to, kādā valstī dzīvos mūsu bērni, mazbērni.

An error has occured