Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Lielbritānijā veikts pētījums apliecinājis, ka e-cigaretes kopumā veicina smēķētāju skaita samazināšanos. Turklāt smēķēšanas aizvietošana ar karsējamās tabakas lietošanu sniedz būtisku ieguvumu veselībai, secināts pētījumā.

Anglijas Sabiedrības veselības institūcijas (Public Health England (PHE)) pētījums, ko veica vadošie neatkarīgie tabakas eksperti, pierāda, ka elektroniskās cigaretes jeb tabakas tvaicēšana rada mazāku kaitējumu veselībai nekā cigarešu smēķēšana. Pēc ekspertu domām, e-cigaretes varētu veicināt, ka gadā vismaz 20 tūkstoši veiksmīgu atmet smēķēšanu.

Diemžēl tikai mazāk nekā desmit procenti iedzīvotāju saprot, ka lielāko daļu smēķēšanas radītā kaitējuma veselībai neizraisa nikotīns. Turklāt šis pētījums apgāž pieļāvumu, ka e-cigaretes veicina smēķēšanu jauniešu vidū, jo Apvienotajā Karalistē jauniešu smēķēšanas rādītāji turpina samazināties un regulāra lietošana ir reti sastopama.

PHE pierādījumu pārskats nāk tikai dažas nedēļas pēc ASV Nacionālo zinātņu, inženierzinātņu un medicīnas akadēmiju ziņojuma par e-cigaretēm. Arī ASV konstatēja, ka e-cigaretes ir daudz mazāk kaitīgas nekā degošās tabakas cigaretes.

“Mūsu jaunais pārskats apstiprina secinājumu, ka tvaicēšana ir daļa no smēķēšanas riska, vismaz par 95% mazāk kaitīga un nenozīmīgs risks apkārtējiem cilvēkiem. Tomēr vairāk nekā puse smēķētāju vai nu maldīgi uzskata, ka tvaicēšana ir tikpat kaitīga kā smēķēšana, vai arī vienkārši nezina,” teicis PHE veselības uzlabošanas direktors, profesors Džons Ņūtons.

Pēc viņa domām, būtu traģiski, ja tūkstošiem smēķētāju, kuri varētu atmest ar e-cigarešu palīdzību, tiktu atbaidīti viltus bažu dēļ par savu drošību. Viņš arī uzsver, ka katru minūti slimnīcā tiek ievietots kāds smēķētājs un Anglijā vien gadā no smēķēšanas sekām mirst aptuveni 79 tūkstoši cilvēku.

Profesore Anna Makneila, tabakas atkarības profesore, norāda, ka parastajās cigaretēs ir 7000 nāvējošu dūmu sastāvdaļu, no kuriem 70 ir zināms, ka tie izraisa vēzi. “Cilvēki smēķē nikotīna dēļ, taču pretēji tam, ko uzskata vairums, nikotīns nodara nelielu kaitējumu. Toksiskie dūmi ir visu ar tabakas lietošanu saistīto slimību un nāves vaininieks un galvenais cēlonis. Tagad ir daudz vairāk alternatīvu veidu, kā iegūt nikotīnu nekā jebkad agrāk, tostarp nikotīna gumija, deguna aerosols, pastilas un e-cigaretes,” uzsver Makneila.

Pētījumā norādīts, ka ikvienam, kuram ir grūtības atmest smēķēšanu, vajadzētu pamēģināt pāriet uz e-cigareti un saņemt profesionālu palīdzību. Vislabākie panākumi atmest smēķēšanu esot tiem, kuri apvieno e-cigarešu lietošanu ar vietējā smēķēšanas atmešanas dienesta atbalstu.

Zāļu un veselības aprūpes produktu regulatīvā aģentūra (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA)) turpina darbu e-cigarešu produktu  regulēšanā un licencēšanā un atbalsta ražotājus, lai paātrinātu e-cigarešu kā medicīnisku atmešanas palīglīdzekļu licencēšanu.

An error has occured