Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Kamēr 12 gadu garumā pirmās instances tiesvedība Lemberga lietā pagaidām rezultējusies ar Ventspils mēra ieslodzīšanu, tikmēr sabiedrība uzjautrinās par faktu — vairāki no viņa zvērinātajiem “oponentiem” paši kļuvuši par “smagos noziegumos apsūdzētajiem”. 

Divarpus gadus pēc Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa īslaicīgā aresta Saeima ar lielu pārsvaru nobalsoja par deputāta Artusa Kaimiņa izdošanu kriminālvajāšanai — kā raksta Delfi, Artuss “kļuvis par smagos noziegumos apsūdzēto”.

Deputāts intervijā uzsvēris: “Sākotnējā apsūdzība bija par to, ka [es būtu] nelikumīgi finansējis partiju KPV LV un norādījis nepatiesas ziņas savā amatpersonas deklarācijā. Viss haoss un ātrums, ar kādu 2018. gada jūnijā mani izveda no Saeimas kā noziedznieku. [...] Šī ir shēma — tikko deputāts tiek apsūdzēts kādos Krimināllikuma pantos, tā momentā viņš tiek noņemts no politiskās skatuves.” “Divu gadu laikā tevi kā vecu, netīru grīdas lupatu izvazā... Mērķis bija politiska un finansiāla kastrācija, kas bija vērsta pret mani.”

Acīmredzot deputāts pats nesaskata ironiju savā teiktajā: A. Kaimiņš tagad sūdzas par "noņemšanu no trases sakarā ar apsūdzēšanu noziegumos", kaut gan viņš pats to pašu iepriekš bija aicinājis darīt attiecībā uz savu politisko konkurentu A. Lembergu. "No [Saeimas] tribīnes viņu saucu par smagos noziegumos apsūdzētu un tagad pretī [esmu] dabūjis tieši to pašu," A. Kaimiņš pilnā nopietnībā sūrojies Saeimas komisijas sēdē.

Pēdas ved uz Ventspili

Ne reizi vien ticis aprakstīts, ka A. Kaimiņa krimināllietā sākotnējā naudas pārskaitījumu ķēde veda uz Rūdolfa Meroni un viņa sabiedroto (jāpiemin, piemēram, Ventspils domes deputāti Aivis un Ivars Landmaņi) kontrolētajiem uzņēmumiem.

Tā kā R. Meroni sev vajadzīgos cilvēkus regulāri "piebaro" ar 5000 eiro mēnesī (šādas summas saredzamas A. un I. Landmaņu, kā arī Ģirta Valda Kristovska valsts amatpersonu deklarācijās, lai arī nākušas caur dažādiem pārskaitītājiem), tad nav brīnums, ka arī A. Kaimiņa gadījumā shēma bijusi līdzīga.

Kā izmeklētājiem liecinājis bijušais A/S Ventbunkers valdes loceklis Edgars Ciniņš, no Ventbunkera caur starpniekfirmu pārskaitīta nauda uz A. Kaimiņa firmu SIA Suņu Būda, lai veidotu ap 5000 eiro mēnesī. Par to A. Kaimiņam bija jāizvieto Ventbunkera reklāma Suņu Būdas raidījumā, taču izrādījies, ka nekāda reklāma nav izvietota, jo raidījumam jaunas sērijas gluži vienkārši pārstājušas iznākt jau pirms gadiem četriem.

Prokurors "atnāk ar vienu pantu, ka [es tagad] apsūdzēts smagos noziegumos. Es nekādas liecības nedodu, jo nesaprotu, par ko man īsti jādod liecības. Paiet gads, un tiek nomainīts pants uz to, ka esmu savā uzņēmumā viltojis grāmatvedību. Atkal paiet pusgads, un tad pēkšņi es esmu nodarbojies ar svešu uzņēmumu grāmatvedības dokumentu viltošanu”, - tā deputāts sacījis Delfiem.

Savukārt tas uzņēmums, kuram A. Kaimiņš esot devis nelegālus norādījumus par grāmatvedības pārtaisīšanu, ir SIA Al de Media — neliela firmiņa, kura palīdzējusi gatavot kaut kādus videosižetus, bet kuras vadītājs Linards Kālis liecinājis: saņēmis pieprasījumus, ka jāizmaksā fiktīvas algas nodarbinātajiem, kam no saņemtās summas jāatdod daļa atpakaļ. Attiecīgi var pieņemt, ka šī firma (vai tās darbinieki) tiks atzīti par cietušajiem.

Meroni paglābts no izgaismošanās Zakatistova krimināllietā

Saeimas deputāts, parlamentārais sekretārs, bijušais KPV LV frakcijas priekšsēdētājs Atis Zakatistovs arī apsūdzēts un tiks tiesāts. Bet te ir sižeta pavērsiens, par ko Pietiek jau ziņoja: sākotnēji viņa darbības tika izmeklētas saistībā ar partijas nelikumīgu finansēšanu kopā ar A. Kaimiņu (tā pati lieta, kurā pēdas sākotnēji veda uz R. Meroni kontrolētajiem uzņēmumiem), tomēr līdz lietas nodošanai tiesā visas norādes uz R. Meroni interesēm paguvušas pazust.

2017. gada nogalē KNAB paziņoja, ka kriminālprocess par KPV LV nelikumīgu finansēšanu, starpniecību nelikumīgā finansēšanā un nelikumīga finansējuma pieņemšanu esot sākts pret vismaz trim personām — iespējamo nelikumīgā finansējuma devēju, starpnieku un saņēmēju.

Publiskota bija tikai viena no šīm trim personām — A. Kaimiņš. Pārējās divas personas netika nosauktas, taču, tā kā bija zināms, ka kriminālprocess sākts pēc Ilmāra "Neo" Poikāna un kādreizējā Ventspils uzņēmumu menedžera Edgara Ciniņa iesniegumiem, pastāvēja aizdomas, ka runa varētu būt tieši par R. Meroni.

Kā tagad izrādījies, laika gaitā KNAB vai prokuratūras (vai abu iestāžu kopā) pārstāvjiem ir izdevies no kriminālprocesa "izņemt" tās epizodes, kur runa ir par R. Meroni un naudas nodošanas starpnieku. Bet, tā kā kriminālprocesam vajag kādu aizdomās turamo, tad tajā vietā parādījies atkritumu nozares uzņēmējs Viesturs Tamužs. Tagad A. Zakatistovs un V. Tamužs apsūdzēti, ka viens sniedzis konsultācijas, otrs tās saņēmis, bet V. Tamuža firma maksājusi par tām naudu. Savukārt kriminālprocess sākotnējā daļā (par naudas pludināšanu partijai) paklusām izbeigts. Līdz ar to konkrētajā procesā vairs netiek izmeklēts ne R. Meroni, ne kāds no starpniekiem.

Interesanti, ka Saeimas Mandātu un ētikas komisijā par to, lai rekomendētu visam Saeimas sastāvam izdot A. Kaimiņu kriminālvajāšanai, citu deputātu starpā balsoja arī Aldis Adamovičs, kurš pats tagad jau apsūdzēts par dzīvokļa kompensācijas izkrāpšanu, un Atis Zakatistovs — kādreizējais A. Kaimiņa labākais draugs un palīgs, kurš savulaik tika arestēts reizē ar A. Kaimiņu un tagad savukārt apsūdzēts par naudas izkrāpšanu no iepriekšminētā atkritumu nozares uzņēmuma.

Kad jautājums tika izskatīts "lielajā" Saeimas sēdē, tad par viņa nodošanu tiesai nobalsoja 2/3 no visiem deputātiem. Kolēģi pārmeta A. Kaimiņam daudzās reizes, kad tas bija publiski apsaukājis cilvēkus, kuri nav bijuši sodīti. Savukārt bijušie partijas biedri no KPV LV piesauca "karmu, kas nu skārusi Artusu, kurš iepriekš nodevis draugus, partijas biedrus un vēlētājus." Turpretī aktīvākie aizstāvji neizdošanai bija Jaunās konservatīvās partijas deputāti.

Diezin kāpēc JKP tāda nostāja?

Jurašs vai nu izpaudis noslēpumu, vai vienkārši melojis

Viens no JKP līderiem Juris Jurašs saukts pie kriminālatbildības par Krimināllikuma 94. pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu — par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu. Kad savulaik J. Jurašs vēl strādāja KNAB un organizēja toreizējā VAS Latvijas Dzelzceļš vadītāja Uģa Magoņa arestu (to pašu, par ko nesen attaisnoja kā U. Magoni, tā Igaunijas uzņēmēju Oļegu Osinovski), tad jau drīz vien pēc arestiem bija skaidrs, ka ar lietu kaut kas nav kārtībā. Būdams KNAB darbinieks, Juris Jurašs publiski paziņoja medijiem — viņam it kā esot piedāvāts kukulis "miljona apmērā", lai kriminālprocess tiktu pārkvalificēts no kukuļdošanas uz tirgošanos ar ietekmi.

Par šo it kā "miljonu" J. Jurašs 2015. gada 1.oktobrī uzrakstījis dienesta ziņojumu KNAB priekšniekam, taču „piemirsis” norādīt, kurš tad viņam šo "kukuli" it kā solījis. Vēlāk parādījās dažādas versijas, bet neviena no tām neapstiprinājās. Izrādījās: Juris Jurašs, būdams operatīvais darbinieks, nemaz nevar pārkvalificēt kriminālprocesu no viena panta uz otru — to var izdarīt tikai izmeklētājs vai prokurors, bet ne operatīvais darbinieks, kam likums nemaz nedod tādas tiesības.

Tieši šāda sabiedrības uzmanības pievēršana ar skaļiem, bet satura ziņā apšaubāmiem paziņojumiem J. Jurašam pēc aiziešanas no KNAB nodrošinājusi ievēlēšanu vispirms Rīgas domē, bet pēc tam arī Saeimā. Un tagad šāda uzvedība rezultējusies krimināllietā, kas pirmās instances tiesā tiek skatīta jau vairāk nekā divus gadus. Diemžēl tiesas sēdes konkrētajā gadījumā ir slēgtas, tā kā runa ir par valsts noslēpuma aizsargāšanu, tāpēc prese šo prāvu nevar atspoguļot.

Arī šajā gadījumā Saeimas deputāts un JKP partijnieks, kurš regulāri uzstājies pret A. Lembergu un savulaik kā KNAB darbinieks piedalījies kriminālprocesos pret Ventspils mēru, nesaskata likteņa ironiju un pilnā nopietnībā komentē: "Kamēr pats nesaskaries ar šāda veida apsūdzību, tikmēr grūti noticēt, ka tas vispār iespējams!"

Bet attiecībā uz it kā “piedāvāto kukuli miljona apmērā” ir divas iespējas — vai nu J. Jurašs nopludinājis ar likumu aizsargātu informāciju par to, ka it kā tiekot izmeklētas tenkas par "kukuli miljona apmērā", vai arī pašas šīs tenkas par "miljona solīšanu" bijušas nepatiesas un izdomātas no sākta gala.

Grūti pateikt, kura no iespējām sliktāka.

An error has occured