Menu
Pilnā versija

Uzskatām, ka Ogres novada deputāti nevar lemt pret sabiedrības viedokli

Ogres iedzīvotāju sapulces rezolūcija · 27.05.2022. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Sabiedrības tiesības aizsargā Vides aizsardzības likuma 6.panta prasības. Sabiedrības vispārējās tiesības vides jomā ikvienai privātpersonai, kā arī personu apvienībām, organizācijām un grupām (turpmāk — sabiedrība) ir tiesības:

1) prasīt, lai valsts iestādes un pašvaldības, amatpersonas vai privātpersonas izbeidz tādu darbību vai bezdarbību, kas pasliktina vides kvalitāti, kaitē cilvēku veselībai vai apdraud viņu dzīvību, likumiskās intereses vai īpašumu;

2) atbalstīt vides aizsardzības pasākumus un sadarboties ar valsts iestādēm un pašvaldībām, lai nepieļautu tādu darbību veikšanu, arī tādu lēmumu pieņemšanu, kas var pasliktināt vides kvalitāti vai ir pretrunā ar vides normatīvo aktu prasībām;

3) sniegt informāciju valsts iestādēm un pašvaldībām par darbībām un pasākumiem, kas ietekmē vai var ietekmēt vides kvalitāti, kā arī ziņas par vidē novērotajām negatīvajām pārmaiņām, kas radušās šādu darbību vai pasākumu dēļ;

4) iesniegt valsts iestādēm un pašvaldībām priekšlikumus par tiesisko regulējumu un izstrādātajiem dokumentu projektiem vides jomā.

Mēs, Ogres novada iedzīvotāji, kas piedalījāmies sapulcē, izsakām viedokli Ogres novada deputātiem turpmāko lēmumu pieņemšanai un rīcībai attiecībā uz derīgo izrakteņu atradni “’ Granāti” Ogres novada Tīnūžu pagasta nekustamajā īpašumā “ Granāti” :

Sapulces dalībnieki ir PRET ATRADNES KARJERA GRANĀTI DARBĪBAS ATĻAUŠANU TĪNŪŽU PAGASTĀ, un uzskatām, ka Ogres novada deputāti nevar lemt pret sabiedrības viedokli.

Pieprasām Ogres novada pašvaldībai veikt nepieciešamās darbības, lai tiktu ievērota Satversme, kuras 115. pants nosaka “Valsts aizsargā ikviena tiesības dzīvot labvēlīgā vidē, sniedzot ziņas par vides stāvokli un rūpējoties par tās saglabāšanu un uzlabošanu”.

Ar šo vēlamies norādīt, ka valsts un pašvaldību iestādēm, pieņemot lēmumus par atradņu atļauju izsniegšanu, būtu jānodrošina samērīgums starp individuālo labumu, ko gūst atradņu izstrādātāji, sabiedrības labumu no derīgo izrakteņu ekonomiskā noderīguma, kā arī jānodrošina atbilstoši kompensācijas mehānismi iedzīvotājiem, kuru dzīve un īpašumi tiek negatīvi ietekmēti šo atradņu izstrādes rezultātā.

Sapulce pieprasa pirms Ogres novada deputātu lēmuma SIA “Granāti Pluss” veikt trešās (dolomīta mehāniskā irdināšana ar hidraulisko āmuru vai irdināšanas uzgali) ieguves metodes veidam sākotnējo novērtējumu saskaņā ar VPVB 22.03.22. Atzinuma 6.4.5.7. punkta, h) apakšpunkta prasību, saskaņā ar Novērtējuma likuma 3.2 panta pirmās daļas 3.punktu. Šis nosacījums attiecināms arī uz citiem paredzētās darbības un tās radītās ietekmes aspektiem (t.i. ne tikai saistībā ar hidroloģiju un hidroģeoloģiju).

Norādām, ka nav izpildītas vai daļēji izpildītas VPVB 22.03.22 Atzinumā 6. sadaļā uzskaitītās darbības “Nosacījumi, ar kādiem Paredzētā darbība ir īstenojama vai nav pieļaujama” saskaņā ar 2018.gada 12.decembrī pieņemtās VPVB Programmas Nr.5-03/14 prasībām, kas nepieciešamas ietekmes uz vidi izpētes pabeigšanai, pirms Ogres novada deputātu lēmuma, ka paredzētā darbība ir īstenojama vai nav pieļaujama.

Sapulces dalībnieku prasība Ogres novada pašvaldībai steidzami veikt hidroģeoloģisko izpēti Tīnūžu pagastā un daļēji Ikšķilē esošo karjeru darbības un jau esošās depresijas piltuves 2 km attālumā no Granātu nekustamā īpašuma dēļ, uz kura paredzēta jauna derīgo izrakteņu ieguves vieta (karjers) Granāti Tīnūžu pagastā.

VPVB 22.03.22. atzinumā norāda, ka sagaidāma depresijas piltuves veidošanās, jo jauna karjera izveidošana un pazemes ūdens atsūknēšana veidos virszemes un pazemes noteces bāzes apgabalu un prognozētā Daugavas ūdens horizonta depresijas piltuve pie ūdens līmeņa pazeminājuma horizontā 1.0 m varētu sasniegt 3 km rādiusā ap Granātu nekustamo īpašumu. Kopumā identificēta 61 viensēta. Prognozēts 1 km attālumā no Granātu atradnes, ka atradnes individuālā izstrādes laikā var ietekmēt 11 ūdens ņemšanas vietas, savukārt visu atradņu vienlaikus izstrāde - apmēram 38 ūdens ņemšanas vietas tiks ietekmētas.

Līdz ar to pašvaldībai ir jāveic visu ūdens ņemšanas vietu apsekošana līdz 3 km rādiusam no nekustamā īpašuma Granāti.

Šī prasība pamatota saskaņā ar Vides aizsardzības likumu.

Atļaujot atvērt vēl vienu karjeru ar derīgo izrakteņu ieguves vietu 20.3 ha uz 30 gadiem pirms hidroģeoloģiskās izpētes, Tīnūžu pagastā un daļēji Ikšķilē notiks vēl lielāks kaitējums videi, kaitējums ūdeņiem, kaitējums augsnei un zemes dzīlēm, kaitējums veselībai un kaitējums īpaši aizsargājamām sugām vai biotopiem, nekā tas jau ir šobrīd.

Ievērojot Vides aizsardzības likuma prasības, pirms jauna karjera darbības atļaušanas Ogres novada deputātiem ir jāievēro izvērtēšanas princips — jebkuras tādas darbības vai pasākuma sekas, kas var būtiski ietekmēt vidi vai cilvēku veselību, jāizvērtē pirms attiecīgās darbības vai pasākuma atļaušanas vai uzsākšanas. Darbība vai pasākums, kas var negatīvi ietekmēt vidi vai cilvēku veselību arī tad, ja ievērotas visas vides aizsardzības prasības, ir pieļaujams tikai tad, ja paredzamais pozitīvais rezultāts sabiedrībai kopumā pārsniedz attiecīgās darbības vai pasākuma nodarīto kaitējumu videi un sabiedrībai.

Sapulces dalībnieki prasa Ogres novada pašvaldībai steidzamu kontroles veikšanu Tīnūžu pagastā visu derīgo izrakteņu ieguves (karjeru) vietās to darbībai atbilstību normatīvo aktu prasībām, tai skaitā veikt kontroli par Dabas resursa nodokļa iekasēšanu valsts budžetā attiecīgi no ieguves/realizācijas apjomiem visos karjeros un nodrošināt kontroli un uzraudzību par rekultivācijas procesu esošo karjeru darbības laikā vai beidzot karjera darbību pēc to izstrādes. Tiem karjeriem, kas nav ievērojuši normatīvo aktu prasības savas darbības nodrošināšanai, kā arī, ja Dabas resursa nodoklis budžetā ir nomaksāts mazāk, nekā bija jāmaksā, pieprasām atņemt tiesībās darbības tālākai turpināšanai.

Šobrīd ir izveidojusies situācija, ka VPVB 22.03.22. atzinumā norāda, ka ir datu par pazemes ūdens līmeņu novērojumu trūkums ap atradnes apkārtnē esošajiem karjeriem (izņemot atradnes “Meža Ošāni”) un atsūknējamā ūdens apjomu uzskaites trūkums šajos karjeros (atsūknēšanas apjomi karjeros netiek uzskaitīti, kā arī nav aktuālu datu par karjerdīķu konfigurāciju, ūdens līmeņu atzīmi tajos, kā ari nav izstrādes/ nosusināšanas režīmu). Sapulces dalībnieki norāda, ka tā nav normāla situācija, ka summārais ietekmes novērtējums veikts Granāti IVN ziņojumā, balstoties uz matemātisko modelēšanu, jo trūkst datu, lai jaunā karjera izstrādātājs varētu veikt summāro faktisko, konkrētai vietai (visu karjeru, tai skatā jaunā) ietekmes novērtējumu uz attiecīgās vietas vidi, sevišķi svarīgā jautājumā par ūdens nodrošināšanu ūdens ņemšanas vietās.

An error has occured