Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Radio intervijas rosināta refleksija, braucot auto. „Mums nelaimējies piedzimt 21. gadsimta sākumā. Briesmīgs laiks”, vaimanā kādi intervējamie pa radio. Hmm…diskutējami.

Ja piedzimtu 13. gs. sākumā kaut kur, piemēram, tagadējā Vidzemē, ik gadu nāktos baidīties no igauņu, pleskaviešu, zobenbrāļu, Rīgas bīskapa vai lietuviešu sirotājiem. Ja vīriešu dzimuma – galva nost vai gūsts, ja sieviete – gūsts un sekojoša „piespiedu dzīve”.

Ja piedzimtu 14. gs. sākumā, nemitīgi ordeņa un bīskapu kari, lietuviešu iebrukumi, turklāt ap 1315. gadu briesmīgs bads ar kanibālisma elementiem. Varētu notiesāt savus mirušos radus vai pat bērnus. Savukārt mūžu bija iespēja noslēgt buboņu mēra epidēmijā (melni augoņi un 80% mirstība nedēļas laikā) un vēl pieredzēt savu radu un pēcteču bojāeju.

Ja piedzimtu 15. gs. sākumā, būtu tā kā mierīgāk, lai gan ik pa brīdim kāds lokāls militārs konflikts un kari ar Lietuvu vēl nebija beigušies. Vēstures avotu nelielā skaita dēļ diezgan maz zināms gadsimts.

Ja piedzimtu 16. gs. pašā sākumā un jaundzimušo neskartu Pletenberga kari ar Ivana III Maskaviju, tīri laba gadsimta pirmā puse. Ja nu vienīgi ņemšanās ar klosteriem, ikonām, grēksūdzēm un citām ticības lietām. Toties gadsimta vidū visas iespējas pabeigt savu dzīvi no tatāru-krievu zobena vai uzsēdinātam uz mieta, nonākt vergos un visi citi Livonijas kara „jaukumi”.

Tiem, kas piedzima 1600. gadā, „laimējās” uzreiz nonākt Zviedrijas-Zečpospolitas karā. Karā, kas kļuva slavens ar algotņu sadismu pret civiliedzīvotājiem. Saimniecību dedzināšana, masveida laupīšana, spīdzināšanas un kropļošanas, sieviešu un bērnu izvarošanas, nogalināšana. Un tā gandrīz 30 gadus.

Tas pats sakāms par 1700. gadā dzimušajiem – uzreiz Lielajā Ziemeļu karā. Tādas pašas dedzināšanas, laupīšanas, vergos aizvešanas. Un kur tad vēl baisā Lielā mēra epidēmija 1710.-1712. g., kurā izmira teju puse iedzīvotāju

Ja piedzimtu 19. gs. sākumā, izdzīvošanas iespējas gana labas, lai gan laiki būtu grūti – kontinentālā blokāde, turklāt vēl 1812. gada karš ar Napoleonu.

1900. gadā dzimušajiem arī nepaveicās – 1905.-1906. gada revolūcija, bet pēc 8 gadiem Pirmā pasaules kara ārprāts.

P.S. Ja, šo lasot, gribas priecāties, jāpiebremzē – mēs nezinām ar ko noslēgsies 2021. gads un kāds būs 2022. Vienlaikus jāatzīst, ka nelaimes un briesmu izjūta ir konstants lielums jebkurā laikmetā jebkurai paaudzei.

Pārpublicēts no Facebook

An error has occured